Mateusze Trójki 2019 rozdane


2019.10.24

opublikował:

Mateusze Trójki 2019 rozdane

fot. mat. pras.

W środę 23 października Program 3 Polskiego Radia przyznał – już po raz 26. – Mateusze Trójki, czyli muzyczne nagrody dla najciekawszych polskich wykonawców roku w kategoriach jazzu i muzyki rozrywkowej. Laureatami zostali: Adam Makowicz, duet Młynarski & Masecki, Piotr Zubek oraz Skaldowie, Fisz Emade Tworzywo i Tęskno.

Laureaci odebrali statuetki podczas – transmitowanej na antenie Trójki – uroczystej gali w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

W kategorii Muzyka rozrywkowa – debiut Akademia Muzyczna Trójki nagrodziła duet Tęskno za „wyjątkowe połączenie talentu i wrażliwości, które zaowocowało wspaniałymi piosenkami zaśpiewanymi po polsku. Za muzykę przy której czas przestaje uciekać. Za płytę Mi”.

W kategorii Muzyka rozrywkowa – wydarzenie Mateuszem Trójki uhonorowana została grupa Fisz Emade Tworzywo za: płytę „Radar”, na której „zespół umiejętnie kontynuuje artystyczną transformację, przechodząc na dobre do świata piosenki, za trzymanie wszystkich rąk na pulsie aktualnych trendów w muzyce rozrywkowej oraz twórcze wykorzystanie fascynacji tymi trendami”.

Mateusz w kategorii Muzyka rozrywkowa – całokształt powędrował do Skaldów. W uzasadnieniu werdyktu kapituła nagrody, złożona z dziennikarzy muzycznych Programu 3, doceniła „Niezrównaną melodykę, muzyczne wyrafinowanie, abonament u najlepszych tekściarzy i eklektyczność od wschodu do zachodu słońca”.

Mateusz Trójki 2019 w kategorii Muzyka jazzowa – debiut trafił do Piotra Zubka za: „Nieprzeciętny talent wokalny, wyjątkową umiejętność połączenia młodości i artystycznej świeżości z tradycją oraz odkrywanie swingu dla kolejnych pokoleń na płycie „Moja wycinanka. Inne piosenki Jerzego Wasowskiego””.

Z kolei Wydarzeniem roku w muzyce jazzowej uznane zostały muzyczne projekty duetu Jan Młynarski – Marcin Masecki. W uzasadnieniu akademików czytamy: „Za odkrycie dla nowych pokoleń czasów, kiedy byliśmy muzycznie pępkiem świata – jednocześnie Nowym Jorkiem, Londynem i Paryżem. I przede wszystkim Warszawą”.

A wreszcie nagrodą za całokształt osiągnięć twórczych w kategorii Muzyka jazzowa doceniony został dorobek Adama Makowicza, który: „W wirtuozerski sposób pokazuje całemu światu słowiańską poetykę, gorącą jak żarzące się węgielki”.

W tym roku wręczone zostały również – po raz pierwszy w historii nagrody – trzy specjalne wyróżnienia dla młodych artystów. Trafiły one do: Agaty Karczewskiej, Sosnowskiego i grupy Kwiat Jabłoni.

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci nagród. Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz.

Polecane

Share This