Mateusze Trójki rozdane


2017.10.26

opublikował:

Mateusze Trójki rozdane

foto: mat. pras.

Program 3 Polskiego Radia już po raz 24. przyznał Mateusze Trójki – nagrody muzyczne dla najciekawszych wykonawców roku. Laureatami zostali: Henryk Miśkiewicz, Krzysztof Zalewski, Kuba Więcek oraz Voo Voo, Steve Nash & Turntable Orchestra i Electro Acoustic Beat Sessions. Super Mateuszem uhonorowana została Kora Jackowska.

Laureaci odebrali statuetki podczas uroczystej i transmitowanej na antenie Trójki gali, która odbyła się w środę 25 października w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej.

W kategorii Muzyka rozrywkowa – debiut Akademia Muzyczna Trójki nagrodziła projekt Steve Nash & Turntable Orchestra za: brawurowe połączenie na płycie „Out Of Fade” różnych stylistyk muzycznych, za nowoczesne wykorzystanie w muzyce rozrywkowej klasycznych brzmień orkiestry symfonicznej oraz za uczynienie z gramofonu niezależnego elementu zespołowego instrumentarium.

W kategorii Muzyka rozrywkowa – wydarzenie Mateusza Trójki odebrał Krzysztof Zalewski. Nagrodę otrzymał za: ujawnienie światu swoich ogromnych możliwości artystycznych na płycie „Złoto” i błyskawiczne wskoczenie na najwyższą półkę.

Mateusz w kategorii Muzyka rozrywkowa – całokształt powędrował do zespołu Voo Voo – za udowodnienie, że całokształt może być kolejnym wspaniałym początkiem i że tydzień zaczyna się we wtorek – uzasadniła swój wybór kapituła nagrody, złożona z dziennikarzy muzycznych Programu 3.

Mateusz Trójki 2017 w kategorii Muzyka jazzowa – debiut trafił do Kuby Więcka – za wyjątkowy kunszt kompozytorski i talent wykonawczy, który artysta objawił w pełni na płycie „Another Raindrop”.

Z kolei Wydarzeniem roku w muzyce jazzowej obwołana została grupa Electro Acoustic Beat Sessions – za kreatywne i nowoczesne ujęcie w autorskie ramy ponadczasowej muzyki Krzysztofa Komedy.

A wreszcie nagrodą za całokształt osiągnięć twórczych w kategorii Muzyka jazzowa doceniony został Henryk Miśkiewicz – za 40 lat mistrzowskiego grania jazzu w Polsce, za przepiękne finezyjne solówki, za niepowtarzalny delikatny klimat ballad i jedyne w swoim rodzaju brzmienie saksofonu.

Ponadto kapituła przyznała – po raz drugi w historii (poprzednio był to Czesław Niemen w 1999 roku) – Super Mateusza, którym uhonorowana została Kora Jackowska. Wokalistka grupy Maanam doceniona została za: wywrócenie polskiego rocka do góry nogami, odwagę, bezkompromisowość i hart ducha.

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci nagród. Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz.

Nagrody Muzyczne im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze Trójki” przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 1987 r. Jej nazwa pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak „Pod papugami”, „Jedziemy autostopem”, „Był taki ktoś”. Nagrody przyznała Akademia Muzyczna Trójki w składzie: Piotr Baron, Jan Borkowski, Jan Chojnacki, Anna Gacek, Grzegorz Hoffmann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Mariusz Owczarek, Piotr Stelmach, Zofia Sylwin, Paweł Sztompke, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Wojciech Młynarski, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Osiecka, Dawid Podsiadło, Tomasz Stańko, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Zbigniew Wodecki, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Włodek Pawlik, zespoły Lao Che, Raz Dwa Trzy i Perfect.

Polecane

Share This