Matheo: „W środowisku hiphopowym nędznie wygląda z ogólnym szacunkiem do muzyki”


2015.02.12

opublikował:

Matheo: „W środowisku hiphopowym nędznie wygląda z ogólnym szacunkiem do muzyki”

Matheo podzielił się z fanami kilkoma spostrzeżeniami na temat jakości w muzyce oraz podejścia do jej nagrywania i wykonywania. Mam do zarzucenia muzyce hip-hop jedną rzecz. W środowisku tym wyjątkowo nędznie wygląda z ogólnym szacunkiem do muzyki – napisał producent. Co miał na myśli? Artysta podaje przykład: Jeśli odkryliśmy sample czy wtyczki, to niektórzy z tego tytułu nie sięgną nigdy po żywe instrumenty, bo wydłuża się czas i koszty. Dziwi mnie to, zwłaszcza jak ktoś odnosi spory sukces i nie zmienia sprzętu, tylko siada w studiu za milion dolców, a i tak korzysta tylko z laptopa – tłumaczy Matheo.

Jak są koncerty, to złą jakość nagłośnienia rekompensujemy darciem mordy, co w efekcie daje zero jakiegokolwiek zrozumienia, a przecież raperzy z koncertów zarabiają więcej niż zespoły rockowe po cztery osoby w składzie, gdzie trzeba zrobić soundcheck i ogólnie się np. nastroić – kontynuuje producent. Powinno być „dobre nagłośnienie albo tu nie gram”, bo to już te czasy są, ale po co, jak się odwali swoje, weźmie hajs i pojedzie, a ludzie przyzwyczajeni do takiej ściany dźwięku, powiedzą „ok”. Takie jest właśnie ogólne podejście we wszystkim.

Nie dam jednak sobie wmówić, że hip-hop ustępuje kreatywnością innym gatunkom i jest gorszą muzyką, bo opiera się na pętlach i gadaniu, bo największą sztuką jest znalezienie złotego środka, którego w tym akurat gatunku jest okrutnie dużo z uwagi na to, że chęć jego tworzenia wywodzi się to z ogromnej determinacji i zrobienia czegoś z naprawdę niczego, ale z jakością bywa cieniutko. Chciałbym, żeby się to zmieniło i nie mam tu na myśli górnej półki, ale właśnie tych budujących nowe pokolenie tej muzyki – kończy Matheo.

Tagi


Polecane

Share This