Mery Spolsky, Rosalie. i Saful z Dixon37 w nietypowym projekcie


2020.04.27

opublikował:

Mery Spolsky, Rosalie. i Saful z Dixon37 w nietypowym projekcie

fot. P. Tarasewicz

W jaki sposób pisałby o miłości Bolesław Prus, gdyby korzystał z social mediów? Co miałby do powiedzenia Wyspiański na temat różnic dzielących “warszawkę” i prowincję? Być może obecnym światem rządzą nowe technologie jednak nie da się ukryć, że dylematy, przez które Słowacki lub Witkacy nie mogli zasnąć, są ponadczasowe.

Motywy i emocje przedstawiane w lekturach szkolnych są nadal aktualne, jednak ze względu na znaczące różnice – przede wszystkim realia, w których te historie mają miejsce i język, w którym są opowiadane – wydają się nierzeczywiste i potrafią skutecznie odrzucić czytelnika od zadanej lektury. Właśnie dlatego powstały podcasty o literaturze Lektury 2.0. Allegro razem ze Storia by Abstra przeniosło motywy z polskiej literatury klasycznej w czasy współczesne, w których rządzą social media, wszystko toczy się szybciej, często w życiu wirtualnym. Do pracy twórczej nad projektem Allegro Lektury 2.0 zostało zaproszonych sześciu artystów i twórców, którzy zainspirowani bohaterami stworzonymi przez mistrzów polskiej literatury, powołają ich do życia ponownie. Interpretacje wybranych dzieł zostały napisane współczesnym językiem – czasem będą śpiewane, innym razem rapowane.

Pierwszy odcinek podcastu jest już dostępny. Mery Spolsky, łącząc elementy słuchowiska z muzyką pop i elementami muzyki elektronicznej, stworzyła współczesną piosenkę o wielkiej miłości – śpiewa o małżeństwie urzędnika i jego ciężko pracującej żony, bohaterach “Kamizelki”, czyli noweli wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

Być może dawne czasy różniły się modą, językiem i kwestiami politycznymi, ale ludzie, którzy w nich żyli i tworzyli, podobnie jak my również zastanawiali się jak leczyć złamane serce, czy wybierać prawdziwą miłość czy stabilizację, czym opłacić podstawowe potrzeby? Może łączy ich z nami więcej niż nam się wydaje, a w poszukiwaniu odpowiedzi na uniwersalne pytania nie jesteśmy osamotnieni… – tymi słowami Amator wspomnień (narrator) wprowadza nas w świat bohaterów “Kamizelki”.

W ramach literackiego programu i kolejnych podcastów, premierę będzie miało jeszcze pięć utworów – odcinki pojawiać się raz w tygodniu na kanale YouTube oraz Spotify Allegro. Adaptacje przygotowują nie tylko muzycy, ale również youtuberzy:

● Ajgor Ignacy przygotuje nową wersję “Trenów” Jana Kochanowskiego;
● Rosalie. podejmie się adaptacji utworu “Pożegnanie jesieni” Stanisława Ignacego Witkiewicza;
● Nadia Długosz “Beksy” przedstawi na nowo tematy poruszane w “Weselu” Stanisława Wyspiańskiego;
● Kamil “Saful” Nożyński przeniesie słuchaczy w świat “Lalki” Bolesława Prusa;
Ostatni artysta pozostaje jeszcze tajemnicą.

Polecane

Share This