Michael Jackson – „This Is It”


2009.11.12

opublikował:

Michael Jackson – „This Is It”

Jeżeli kochaliście Michaela tak bardzo, że chcecie pomóc w spłacie jego długów, to kupcie „This Is It”. To dwupłytwy album z dyskiem „Best of” i drugim, zawierającym ostatnie nagrania Króla Popu.

Część składankowa nie różniłaby się od innych, zremasterowanych wydawnictw tego typu, gdyby nie dwa ostatnie utwory. To „This Is It” w wersji „płytowej” i orkiestrowej. Część „dokumentalna” to niespełna kwadrans bardzo dobrze brzmiących prób sprzed serii koncertów w Londynie. Sprawdzi się głównie jako pamiątka po obejrzeniu filmu „This Is It”. Na niej mamy pełną wersję demo „She’s Out Of My Life”, prawdopodbnie najlepiej przygotowaną z całej setlisty, bo brzmiącą doskonale. Chyba nawet lepiej, niż studyjny oryginał, którego niestety nie znajdziemy na pierwszym krążku. Poza tym jest „Wanna Be Startin’ Somethin’” i „Beat It”, które po raz pierwszy można usłyszeć acapella. Program drugiego dysku zamyka wiersz „Planet Earth” bez akompaniamentu i bez jakiejkolwiek melodii. Jackson po prostu czyta go, interpretując bez przesadnego dramatyzowania.

Obie płyty są częścią ekskluzywnego, kolekcjonerskiego wydawnictwa w twardej oprawie, z trzydziestoma sześcioma kredowymi stronami zapełnionymi zdjęciami z prób. Widzimy na nich nie tylko Michaela, ale też muzyków i tancerzy, którzy mieli towarzyszyć Królowi Popu w przedstawieniu w O2 Arena. Trochę szkoda, że nie są wymienieni z imienia i nazwiska. Przynajmniej instrumentaliści, których lepiej można poznać i docenić, oglądając film „This Is It”. Na okładce czytamy, że album zawiera »muzykę, będącą inspiracją dla kinowego obrazu „This Is It”«. Możemy więc założyć, że właśnie te utwory i w takiej kolejności, mielibyśmy szansę usłyszeć podczas londyńskich koncertów Jacksona. Pojawia się więc kolejny, sentymentalny powód, do kupienia tego albumu…

A co z samym „nowym utworem”, nigdy wcześniej nie publikowanym, „This Is It”? Zanim go usłyszeliśmy pojawiły się kontrowersje. Jego rzekomym współautorem jest Paul Anka, którego próżno szukać na „liście płac” tego wydawnictwa, ale który podobno już uzyskał prawne gwarancje współudziału w zyskach. Piosenka, oryginalnie zarejestrowana po sesji nagraniowej „Thrillera”, faktycznie odbiega brzmieniowo i kompozycyjnie od ówczesnych nagrań Jacksona. Osadzona w bardziej tradycyjnych rejonach „Off The Wall”, niż prekursorskiego „Thrillera”. Większą rolę od kompozytora przypisałbym jednak producentowi, którym w „This Is It” jest Mervyn Warren, a nie, znany ze współpracy z Jacko w tamtym okresie, Quincy Jones. Charakterystyczna barwa głosu Jacksona sprawia, że automatycznie traktujemy ten utwór, jak jego. Nie jest to jednak perła na miarę „Rock with You”, „Don`t Stop `Til You Get Enough”, czy klasyków z „Thrillera”. Co chyba najlepiej tłumaczy, dlaczego nigdy wcześniej Michael nie dążył do jego upublicznienia.

Jeżeli nie mieliście płyty z największymi przebojami Króla Popu z uwzględnieniem ostatniej fazy jego działalności, kupcie „This Is It”. Wydawnictwo zawiera cyfrowo poprawione następujące utwory: „Wanna Be Startin` Somethin`”/ „Jam”/ „They Don`t Care About Us”/ „Human Nature”/ „Smooth Criminal”/ „The Way You Make Me Feel”/ „Shake Your Body (Down to the Ground)”/ „I Just Can`t Stop Loving You”/ „Thriller”/ „Beat It”/ „Black or White”/ „Earth Song”/ „Billie Jean”/ „Man in the Mirror”/ „This Is It” (album version)/ „This Is It” (orchestra version).

Spis Michael Jackson – „This Is It”:

CD 1

1. Michael Jackson – Wanna be startin somethin (06:02)

2. Michael Jackson – Jam (05:39)

3. Michael Jackson – They dont care about us (04:45)

4. Michael Jackson – Human nature (04:05)

5. Michael Jackson – Smooth criminal (04:17)

6. Michael Jackson – The way you make me feel (04:58)

7. Michael Jackson – Shake your body (down to the ground) (03:53)

8. Michael Jackson – I just cant stop loving you (04:12)

9. Michael Jackson – Thriller (05:57)

10. Michael Jackson – Beat it (04:18)

11. Michael Jackson – Black or white (04:16)

12. Michael Jackson – Earth song (06:46)

13. Michael Jackson – Billie jean (04:54)

14. Michael Jackson – Man in the mirror (05:19)

15. Michael Jackson – This is it (03:36)

16. Michael Jackson – This is it (orchestra version) (04:55)

CD 2

1. Michael Jackson – Shes out of my life (demo) (03:19)

2. Michael Jackson – Wanna be startin somethin (demo) (05:43)

3. Michael Jackson – Beat it (demo) (02:04)

4. Michael Jackson – Planet earth (poem) (03:15) 

Polecane

Share This