Minister Kultury: „Będzie bardzo ostra kontrola, czy te pieniądze zostały przeznaczone zgodnie z tym co jest we wnioskach”


2020.11.18

opublikował:

Minister Kultury: „Będzie bardzo ostra kontrola, czy te pieniądze zostały przeznaczone zgodnie z tym co jest we wnioskach”

Piotr Gliński przyznaje, że program dla branży artystycznej miał na celu szybkie postawienie na nogi, upadających firm

– Zdecydowaliśmy się na taki mechanizm, który jest stosowany na całym świecie, w Europie, również w Polsce. Te tarcze covidowe, czy to co robi Polski Fundusz Rozwoju, to jest zasilanie gospodarki strumieniem pomocowym, żeby firmę utrzymać, a jednocześnie utrzymać miejsca pracy. Tak to było pomyślane i w tym przypadku odnośnie kultury – powiedział PAPowi Gliński.

Myśmy po prostu chcieli utrzymać przedsiębiorstwa, które działają w kulturze, instytucje samorządowe, które nie miały dostatecznego wsparcia dotychczas oraz organizacje pozarządowe, które też w kulturze działają. Ponieważ centralne instytucje kultury państwowe były na bieżąco przez ministerstwo zasilane i wspomagana stąd niekiedy taka dysproporcja, że jakaś filharmonia otrzymuje znacznie mniej niż jakieś przedsiębiorstwo prywatne, ponieważ ona już otrzymała wsparcie w ciągu roku bezpośrednio z budżetu ministerstwa dzięki ustawom covidowym – dodał minister.

Pytany o krytykę, wynikającą z sum przyznawanych niektórym podmiotom, powiedział

– Poprosiłem o wstrzymanie programu i w tej chwili się przyglądamy temu. Chcieliśmy jak najszybciej pomóc sektorowi. Dość długo walczyliśmy o pieniądze dla tego sektora kultury zamkniętego. Chciałem jak najszybciej przekazać to tym, którzy najbardziej potrzebują. To są setki tysięcy ludzi, którzy od marca nie mają stałej pracy, mają kłopoty i musimy o nich pamiętać (…) Dbamy o pieniądze publiczne. Natomiast będzie bardzo ostra kontrola, około 30 proc. firm będzie wylosowanych i sprawdzone będzie to, czy te pieniądze zostały przeznaczone zgodnie z tym, co zapisane jest we wnioskach, ponieważ we wnioskach wszystkie te przedmioty muszą dokładnie napisać, na co będą wydawały te pieniądze.

Polecane


Share This