Moderat wraca po przerwie. Płyta w maju, znakomity singiel już teraz


2022.02.11

opublikował:

Moderat wraca po przerwie. Płyta w maju, znakomity singiel już teraz

fot. Birgit Kaulfuss

Po sukcesach na listach przebojów na całym świecie i wyprzedanym koncercie w Berlinie dla 17 tys. osób w 2017 Moderat udali się na dłuższy urlop, jednak wreszcie wracają. Nowy album grupy nosi tytuł „MORE D4TA”, zawiera dziesięć premierowych utworów i ukaże się 13 maja 2022 roku. Już teraz możemy zobaczyć klip do promującego go singla „FAST LAND”.

Czwarty album Moderat ukazuje się ponad sześć lat po swym poprzedniku („III” z 2016 roku). Stworzony w dużej mierze w czasie, kiedy trasy koncertowe (i większość podróży) były zabronione, „MORE D4TA” dokumentuje okres zmagania się uczuciem izolacji i przeładowania informacjami. Wiele z nowych tekstów ma swoje korzenie w częstych wycieczkach Saschy do berlińskiego muzeum Gemäldegalerie (często z małą córeczką), gdzie szukał schronienia wśród obrazów przeszłości, martwiąc się jednocześnie o przyszłość.

„MORE D4TA” jest zakorzeniony w tym samym duchu współpracy, co wcześniejsze nagrania, ale na długo przed powstaniem któregokolwiek z utworów Moderat poświecili sporo czasy, by znów ze sobą pobyć i poznać się ponownie – także od strony muzycznej. Sascha Ring (Apparat), Gernot Bronsert i Sebastian Szary (Modeselektor) oddali się długim eksperymentom, pozwalali sobie na dźwiękowe dziwactwa, powoli rozwijając swoje pomysły i odzyskując radość ze wspólnego tworzenia. MORE D4TA to jednak esencjonalny album Moderat, bo niezależnie od eksperymentalnych ciągot, trio zawsze wraca do swojego własnego, unikalnego świata dźwięków, miejsca, gdzie emocjonalny pop i migotliwe elektroniczne pejzaże doskonale się uzupełniają. To, co tworzą, nie jest koniecznie muzyką taneczną, a ich dźwięki świecą najjaśniej w ciemnościach nocy, a bogate melodie grupy i eteryczny wokal Ringa emitują ciepły, niemal bioluminescencyjny blask. Po ponad dwóch dekadach wspólnego grania, Sascha, Gernot i Sebastian stworzyli oryginalne, autorskie brzmienie i estetykę, a „MORE D4TA” pokazuje grupę, w pełni kreatywnych sił.

W lipcu zespół wystąpi jako gwiazda festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Polecane

Share This