#MuremZaBonusem – artyści wspierają Bonusa RPK


2018.07.25

opublikował:

#MuremZaBonusem – artyści wspierają Bonusa RPK

Foto: Wojtek Koziara

Peja i Tede rzadko mówią jednym głosem. Tym razem jednak solidarnie wspierają skazanego w piątek Bonusa RPK. Do akcji #MuremZaBonusem z każdą godziną przyłączają się nowe osoby, w tym fani oraz koledzy ze sceny. Scena hip-hopowa jak rzadko kiedy mówi jednym głosem, wyrazy wsparcia pod adresem Bonusa płyną m.in. ze strony Sokoła, Włodiego, Dioxa, Bilona, DJ-a Decksa, Guovy, Malika Montany, Kaena, Pono czy Fu. – Niedawno mieliśmy okazję się poznać i bardzo sympatycznie porozmawiać. Jesteśmy z totalnie innych bajek, ale takich sytuacjach to bez znaczenia – komentuje Tede.

Na mocy wydanego w piątek wyroku Bonus RPK ma spędzić za kratkami pięć i pół roku. Artysta został także zobowiązany do zwrócenia blisko 500 tysięcy złotych, które rzekomo zarobił na handlu narkotykami. – Moje zarzuty dotyczą lat 2008-2010, czyli w wieku 20 lat miałbym zarobić prawie pół miliona na narkotykach… Gdzie te pieniądze? Przecież to jakaś abstrakcja! Nie tylko skrzywdzili mnie, ale również moich bliskich, moją rodzinę! – pisał kilka godzin po usłyszeniu wyroku Bonus, zapowiadając apelację.

„Jutro przyjdą po ciebie”

Rapera pogrążyły zeznania tzw. małego świadka koronnego, które Bonus nazywa pomówieniami. Prokuratura nie zgromadziła przeciwko artyście twardych dowodów, a podczas procesu podpierała się m.in… tekstami jego utworów. Bonus nie ma wątpliwości, że sprawa, w której go skazano, była z góry przesądzona, a on sam padł ofiarą ofiarą systemu. – Obecna władza chce nas zniewolić, ocenzurować, wejść w nasze życie i decydować za nas, co mamy robić i ile za to płacić! Na moim przykładzie możecie zobaczyć, jak łatają dziury w budżecie i jak niszczą ludzi, wyzyskując obiecane kwestie, m.in 500+! – ocenił Bonus.

Sokół komentując na swoim fanpage’u sytuację zauważył, że każdy może stać się ofiarą pomówienia, dlatego nie powinniśmy pozostawać obojętni na sytuację Bonusa. – To jest Twoja sprawa i dotyczy każdego z nas. Z całym szacunkiem, w tej sprawie przestało już nawet w ogóle chodzić o samego Bonusa, tylko o system, wymiar sprawiedliwości i domniemanie niewinności, które powinno i musi być nadrzędne i nienaruszalne, a skoro można kogoś skazać tylko dlatego, że ktoś inny powiedział, że ten ktoś coś zrobił, nie posiadając żadnych dowodów, nie znajdując przy nim nic, co mogłoby wskazywać na jego winę, nie mówiąc już o przyłapaniu go na gorącym uczynku, to coś z tym systemem jest nie tak – zauważył Sokół. W podobnym tonie wypowiedział się WDZ, pisząc na swoim profilu: – Nie bądź obojętny na ludzką krzywdę. Przyłącz się do akcji. Jutro przyjdą po ciebie.

Poniżej znajdziecie wybrane wyrazy poparcia środowiska rapowego dla Bonusa RPK. To oczywiście zaledwie część wpisów oznaczonych hashtagami #FreeBonus i #MuremZaBonusem.

#MuremZaBonusem #BonusRPK

Post udostępniony przez Wojtek Sokół (@wojteksokol)

#muremzabonusem

Post udostępniony przez Bilon Hemp Gru (@bilon_jointpenk)

#muremzabonusem #freebonus @bonusrpk_official

Post udostępniony przez BORIXON (@borixon_newbadline)

Brak słów na system jaki obowiązuje #MuremZaBonusem

Post udostępniony przez Malik Montana (@donmalikmontana)

#muremzabonusem 💪 @bonusrpk_official

Post udostępniony przez Dj Decks (@djdecks)

Posługiwanie się twórczością artysty jako bronią przeciwko niemu to absurd. Skazywanie człowieka na piec lat więzienia BEZ TWARDYCH DOWODÓW, na podstawie pomówień, nie jest zgodne z zasada domniemania niewinności, która wciąż obowiązuje, choc jak widać jedynie w teorii, w naszym kraju. Jesli sąd ma do dyspozycji przy orzekaniu o winie jedynie słowo przeciwko słowu, na jakiej podstawie decyduje o tym, które jest prawdziwe? Przeczucia? Wizerunek osoby składającej zeznania? Czy rzut moneta? Odbieranie człowiekowi zasług, wielu lat pracy i sugerowanie, przy całej wiedzy o działalności artystycznej, ze życiowy dorobek pochodzi z rzekomych nielegalnych interesów, po raz kolejny, bez dowodów, jest odzieraniem z człowieczeństwa. Tak głośny przypadek Tomasza Komendy, który odsiedział 18 lat w więzieniu za gwałt i morderstwo, którego się nie dopuścił, niczego nie nauczyło? Jak długo polscy sędziowie nie mając pewności i nie dysponując wystarczającymi dowodami z taka łatwością będą podejmowali decyzje o niszczeniu ludziom życia? #MuremZaBonusem

Post udostępniony przez jestem kotem🤙🏻 (@gguova)

👊🏻👊🏻👊🏻 #muremzabonusem

Post udostępniony przez SIWERS (@siwers)

#MuremZaBonusem

Post udostępniony przez KORAS ZiP (@oldboyzip)

„To z pozoru wygląda jak fikcja dopóki do domu nie wejdzie policja” #muremzabonusem

Post udostępniony przez PONO (@synalkapono)

murem za @bonusrpk_official #muremzabonusem

Post udostępniony przez Pozdrawiam 🌹 (@teabe)

#muremzabonusem

Post udostępniony przez Proceente (@proceentealoha)

Polecane

Share This