Muzyczne Skrzyżowanie Kultur


2009.08.04

opublikował:

Muzyczne Skrzyżowanie Kultur

5. edycja Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur to nie tylko koncerty gwiazd, ale także – podobnie jak w latach poprzednich – szansa na muzykowanie dla każdego, w dodatku pod okiem światowej klasy mistrzów. Od 6 lipca trwają zapisy na festiwalowe warsztaty muzyczne. Odbędą się one w dniach 13–18 września br. w salach Collegium Civitas i Akademii Tańca w Pałacu Kultury i Nauki.

Tegoroczne warsztaty są organizowane pod hasłem „Wielokulturowość a tożsamość”. – Wielokulturowość jest ostatnio bardzo modnym hasłem. Przez ostatnie 20 lat w Polsce przybyło społeczności o odmiennych od naszych tradycjach, językach, obyczajach czy religiach – mówi Maria Pomianowska, muzyk, etnomuzykolog, pedagog i główna opiekunka warsztatów. – Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że wielokulturowość stanowi ogromną wartość, choćby dlatego, że pomaga wzbogacać wzajemnie swoje sposoby życia.

Pomianowska podkreśla, że z problemu wielokulturowości wyłania się bezpośrednio problem tożsamości, czyli samookreślenia w kontekście innych ludzi i kultur, z których się wywodzą. Jej zdaniem wspólne tańce, komponowanie, improwizowanie i dyskusje to kolejny krok w otwieraniu się na współczesny świat i jego wyzwania. Poza tym – po prostu doskonała forma spędzania wolnego czasu.

W tym roku zajęcia warsztatowe odbędą się w siedmiu klasach. Pierwsza z nich to klasa rytmu i tańca afrykańskiego, którą poprowadzą muzycy legendarnego zespołu Farafina z Burkiny Faso, który w ciągu niemal 30 lat swojego istnienia grał z grupami takimi jak The Rolling Stones i dawał koncerty dla kilkudziesięciu tysięcy widzów (np. na londyńskim Wembley na urodziny Nelsona Mandeli).

Klasę improwizacji melodycznej poprowadzi Muthu Kumar, znakomity indyjski tablista. Tymi, którzy zdecydują się na polskie tańce historyczne, zaopiekuje się Romana Agnel, polska tancerka, choreograf, historyk sztuki, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Ardente Sole”. Klasa improwizacji melodycznych będzie miała aż troje mistrzów – Georgija Iordanova Petrova z Bułgarii, Roozbeha Asadiana z Iranu i Macieja Filipczuka z Polski. Śpiewów bułgarskich będzie można się uczyć pod okiem Eleny Kostadinovej Kanevskiej-Andreevej, bułgarskiej śpiewaczki ludowej, folklorystki i pedagoga.

Miro Žiarislav Švický, słowacki multiinstrumentalista i piosenkarz, wytwórca instrumentów, etnograf i muzykolog, a także żyjący blisko natury hodowca i wytwórca żywności, wprowadzi chętnych w tajniki końcówki, najprostszej, a jednocześnie bogato brzmiącej słowackiej piszczałki. Maria Pomianowska, opiekunka całości warsztatów, poprowadzi ostatnią z klas – klasę Orkiestry Folkowej Skrzyżowania Kultur.

Warsztaty zakończą się 19 września wspólnym koncertem ich uczestników i mistrzów, który pokaże efekty prawie tygodniowej pracy. – Dwa lata temu grupa afrykańsko-irańsko-polska zagrała mazurka Fryderyka Chopina, do którego zatańczyli mistrzowie tańca indyjskiego. W zeszłym roku derwisz z Turcji zawirował do polskiego oberka. W tym roku na naszej finałowej fieście na pewno pojawi się coś równie ciekawego i zaskakującego. Zapraszamy wszystkich do udziału! – kończy Pomianowska.

Zapisy na warsztaty są prowadzone pod numerem telefonu 48 501 451 432 oraz pod adresem mailowym agencja_ami@op.pl. Więcej informacji o warsztatach: http://www.estrada.com.pl/46_351. Więcej informacji o mistrzach warsztatów: http://www.estrada.com.pl/49_366.

Polecane

Share This