Muzyka podczas krakowskiego Miesiąca Fotografii


2010.05.04

opublikował:

Muzyka podczas krakowskiego Miesiąca Fotografii

Związki muzyki i fotografii będą głównym tematem rozmowy towarzyszącej niedzielnemu śniadaniu w Restauracji Barka. Tytułowy „Photo pass” – karta wstępu do klubu dla tych wybrańców, którzy na koncertach stoją między sceną a barierkami, czy też zgoda zespołu na sesję zdjęciową, dla fotografa zawsze oznacza możliwość zbliżenia się do muzyki bliżej niż inni. Czym był magiczny „photo pass” dla Jasona Evansa, Vinki Petersen, Wojciecha Słoty, Rafała Masłowa, Jacka Poremby (powyżej jego zdjęcie Anity Lipnickiej), Artura Rawicza i Marcina Bąkiewicza dowiemy się 9 maja o godz.10:00. Rozmowę prowadzi Karolina Sulej („Exclusiv”) oraz Chris Salewicz.

Podczas MFK nie zabraknie też wydarzeń czysto muzycznych. Już w trakcie trwania sekcji ShowOFF, więc przed oficjalnym rozpoczęciem Miesiąca Fotografii, w środę 5 maja zapraszamy do Miejsca na Podgórzu na koncert zespołu Letko. To muzyka, która oscyluje na pograniczu trip hopu i downtempo z elementami brzmień wczesnego 4AD.

Otwarcie pierwszych wystaw MFK 2010 zakończy piątkowa impreza w Pauzie, gdzie bawić się będziemy przy dźwiękach DJ’ów The Phantom oraz Zeppy Zep. The Phantom to producencki projekt Bartosza Kruczyńskiego, czerpiący inspiracje z atmosfery UK House. Natomiast pod pseudonimem Zeppy Zep kryje się Michał Będkowski, młody i utalentowany DJ i producent z Krakowa. Jego produkcje i sety są mocno związane z gatunkami święcącymi triumfy na brytyjskich niekomercyjnych parkietach: dub step`em i uk funky/uk house.

Weekend otwarć zamknie koncert Budynia w Pięknym Psie w niedzielę 9 maja. Budyń to na co dzień Jacek Szymkiewicz, wokalista i gitarzysta zespołu Pogodno. Jego muzyka to brawurowa stylistyczna mieszanka (od gitarowego rocka przez r`n`b, hiphop, reggae i jazz az po folk) a osobiste, poetyckie teksty kryją w sobie prawdziwą kopalnię pomysłów.

W Fortach Kleparz trzy koncerty: Arms and Sleepers, artyści, którzy grają fascynującą, trudną do zdefiniowania eksperymentalną muzykę, będącą połączeniem trip hopu, post rocka i elektroniki, zagrają z kolei w poniedziałek, 10 maja. Forty gościć też będą kolejne imprezy muzyczne MFK: koncert Basi Bulat oraz the Ruby Suns. Basia Bulat (koncert w czwartek 13 maja) to kanadyjska wokalistka, songwritterka i multiinstrumentalistka, przedstawicielka nurtu alternatywnego folku, jedyna artystka polskiego pochodzenia tak ceniona na zachodnim niezależnym rynku muzycznym. Za nowoczesne aranżacje jej klasycznych folkowych kompozycji odpowiedzialny jest Howard Bilerman – znany kanadyjski producent i były perkusista zespołu Arcade Fire. The Ruby Suns (koncert w środę 19 maja) to muzyczne dziecko urodzonego w Kalifornii Nowozelandczyka Ryana McPhun i stale z mieniającej się grupy współpracowników. Muzyka tego zespołu zmienia się z płyty na płytę, odzwierciedlając szeroki wachlarz wpływów. McPhun, ze swoim pochodzeniem i zamiłowaniem do podróży, czerpie z wielu gatunków muzycznych, takich jak: psychodelia lat 60-tych, polinezyjski folk, brazylijska tropicalia i współczesny, eksperymentalny pop.

W ostatnich dniach MFK odbędzie się koncert złotego dziecka współczesnej muzyki elektronicznej, a przy okazji fotografa – Jimmy’ego Edgara w Klubie Pauza (28 maja) oraz grupy Gówno, pastiszowego punkowego zespołu z Gdańska (29 maja).

Więcej informacji o imprezach i zaproszonych artystach warto śledzić na www.photomonth.com

Polecane

Share This