Nagrody muzyczne Trójki rozdane


2013.10.25

opublikował:

Nagrody muzyczne Trójki rozdane

Program 3 po raz dwudziesty przyznał nagrody muzyczne dla najciekawszych wykonawców roku. Laureatami „Mateuszy Trójki” 2013 zostali: L.U.C. i Motion Trio, Marcin Masecki, Dawid Podsiadło, Beata Przybytek oraz Jarosław Śmietana.

Dawid Podsiadło otrzymał nagrodę w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Debiut. Jury doceniło wokalistę „za talent, upór, wielką dojrzałość mimo bardzo młodego wieku oraz skromność i naturalność w byciu gwiazdą.

W kategorii Muzyka Rozrywkowa – Wydarzenie najbardziej interesujący okazali się L.U.C. i Motion Trio. Nagrodę otrzymali za spotkanie będące konsekwencją wiary w jedyny uprawniony podział muzyki: na dobrą i złą. Za mistrzowskie połączenie dwóch muzycznych światów, które zaowocowało dwoma albumami: „Nic się nie stało” i „City Of Harmony”.

Beata Przybytek została laureatką w kategorii Muzyka Jazzowa – Wydarzenie – za pełną uroku, pomysłów kompozytorskich i jazzowego nastroju płytę „I’m Gonna Rock You”.

Jury przyznało także dwie nagrody za całokształt osiągnięć twórczych. W kategorii Muzyka Jazzowa zwycięzcą został Jarosław Śmietana, który ujął Akademię Muzyczną Trójki wprowadzeniem gitary do mistrzowskiej grupy instrumentów solowych i wytyczaniem nowych ścieżek elektronicznego brzmienia muzyki. W kategorii Muzyka Rozrywkowa Mateusza otrzymał Marcin Masecki. Jury doceniło u młodego lecz już doświadczonego pianistę i kompozytora udane łączenie pasji do muzyki klasycznej z pasją do muzyki, która (być może) klasyczną się stanie” oraz „przypominanie, że bycie artystą to poszukiwanie i podejmowanie ryzyka.

Gala wręczenia „Mateuszy Trójki” odbyła się 23 października w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Koncert poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Wojciech Mann.

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – Mateusze przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 1987 r. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak „Pod papugami”, „Jedziemy autostopem”, czy „Był taki ktoś”. Przyznawanie nagród leży w gestii gremium dziennikarzy Trójki – Akademii Muzycznej w składzie: Jan Borkowski, Jan Chojnacki, Anna Gacek, Grzegorz Hoffmann, Wojciech Mann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Mariusz Owczarek, Barbara Podmiotko, Zofia Sylwin, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.

Polecane

Share This