Natalie Cole wystąpi w Warszawie

Jedna z największych wokalistek jazzowych wszechczasów, córka legendarnego jazzowego kompozytora Nat \"King\" Cole\'a, wystąpi w październiku w Sali Kongresowej.


2009.07.27

opublikował:

Natalie Cole wystąpi w Warszawie

29 października, w warszawskiej Sali Kongresowej zaśpiewa Natalie Cole. Sprzedaż biletów na ten koncert ruszy 1 sierpnia. Organizatorem koncertu jest firma Good Music Productions.

Natalie Cole – piosenkarka, córka legendarnego jazzmana Nat „King” Cole`a, jedna z najbardziej znanych i cenionych wokalistek na świecie. Nagrała 20 albumów. Ma na swoim koncie 14 nagród Grammy, w tym aż siedem za album Unforgettable: With Love, który dedykowała pamięci ojca.

Zadebiutowała w 1975 roku albumem Inseparable, który niemal z dnia na dzień wyniósł ją na szczyty popularności, singlowym This Will Be (An Everlasting Love) wywalczyła nagrodę Grammy w kategorii Debiut Roku oraz w prestiżowej Najlepsza Wokalistka R&B, tym samym detronizując Arethę Franklin, które od lat otrzymywała to wyróżnienie. Pod koniec lat 70-tych nagrała wiele piosenek, które stały się przebojami również muzyki pop, jak I`ve Got Love on My Mind, Sophisticated Lady (She`s a Different Lady), Our Love, Someone That I Used to Love. Na początku lat 80-tych, jej kariera załamała się ze względu na problem artystki z narkotykami. Jednak już w 1987 Natalie Cole, powraca w wielkim stylu albumem Everlasting, który tylko w USA sprzedał się w ponad dwu milionach  egzemplarzy, przynosząc takie przeboje jak Jump Start, I Live for Your Love i remake utworu Bruce’a Springsteena  – Pink Cadillac oraz pamiętny  When I Fall in Love z repertuaru Nat „King” Cole’a. Sukces tej kompozycji spowodował, iż w 1991 Natalie zdecydowała się nagrać płytę, będącą hołdem dla dokonań ojca – Unforgettable… with Love. Album okazał się największym sukcesem w karierze artystki, przynosząc aż siedem nominacji do Grammy m.in. w kategoriach Album of the Year, Record of the Year and Best Traditional Pop Vocal Performance. Płyta tylko w Stanach osiągnąła rekordowy nakład 5 milionów sztuk.

2000 rok przynosi inne wielkie wydarzenie w karierze artystki. Natalie Cole publikuje autobiograficzną książkę Angel on My Shoulder, która opisuje jej walkę z narkotykami. Na jej podstawie nakręcono pamiętny film The Natalie Cole Story. 

Zamknięcie pewnego etapu w życiu, idzie w parze z kolejnym sukcesami artystycznymi.

W 2002 roku ukazuje się kolejna ważna płyta w jej karierze Ask a Woman Who Knows, która zawierała doskonałe jazzowe ballady z repertuaru Dinah Washington, Nina Simone i Sarah Vaughan. Płyta była doskonale przyjęta przez krytyków i fanów artystki.

W 2007 roku ukazał się dwudziesty, ostatni studyjny album Natalie Cole – Leavin’. Tym razem Natalie Cole wykonuje standardy muzyki pop, z repertuaru takich artystów, jak: Neil Young, Fiona Apple, Kate Bush, Sting, czy Aretha Franklin.

Natalie Cole dwukrotnie występowała w Polsce. Jej ostatnia wizyta miała miejsce w 2007 roku, podczas Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, gdzie dała pamiętny i porywający występ.

Polecane