Nazareth już jutro


2012.04.11

opublikował:

Nazareth już jutro

Nazareth, z pewnością nie po raz pierwszy, zauroczy widzów swoją energetyczną, ponadczasową muzyką i hipnotyzującym, chropowatym wokalem lidera grupy – Dana McCafferty’ego.

Przez niemal pięć dekad, z niesłabnącą energią ta zasłużona formacja z powodzeniem wydaje kolejne premierowe albumy i koncertuje na całym świecie. Podczas polskiej trasy Nazareth będzie promował ostatnie jak dotąd ubiegłoroczne wydawnictwo – „Big Dogz”. Szkocki kwartet koncertował już kilkukrotnie w naszym kraju. W latach osiemdziesiątych supportowała ich grupa TSA.

Początki kwartetu sięgają lat sześćdziesiątych, kiedy to, jako The Shadettes z Dunfermline w Szkocji, muzycy włóczyli się po Wielkiej Brytanii grając ówczesne, modne, przeboje radiowe. W 1968 roku zespół przyjął nazwę Nazareth. W drodze na szczyt grupa ukierunkowała swoją karierę do Londyn, gdzie w niedługim czasie nagrała swoje pierwsze dwie płyty i występowała otwierając koncerty Deep Purple. Wtedy właśnie basista Deep Purple – Roger Glover, zaproponował współpracę producencką Danowi McCafferty’emu.

W 1973 roku światło dzienne ujrzał owoc tej współpracy – płyta „Razamanaz” (11. miejsce na liście najlepiej sprzedających się krążków w Wielkiej Brytanii, wysoko notowana na listach amerykańskich, w Kanadzie uzyskała status platynowej płyty.) Single „Broken Down Angel” i „Bad Bad Boy” weszły do pierwszej dziesiątki brytyjskiej listy przebojów i stałej set-listy koncertów kapeli.

Singiel „This Flight Tonight” z sukcesem wypromował kolejny album – „Loud`n`Proud” (pierwsza dziesiątka wśród najlepiej sprzedających się krążków w Wielkiej Brytanii). W 1975 roku producentem nagrań zespołu został gitarzysta Nazareth – Manny Charlton.

Klasyczna dzisiaj pozycja „Hair of the Dog”, przyniosła Szkotom światową sławę. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych „Hair of the Dog” sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy!

Największą popularność w kulturze masowej zdobyła ballada „Love Hurts”, będąca coverem kompozycji The Everly Brothers. Singiel z tym utworem uzyskał status złotej płyty w USA i w Brazylii, platynę w Kanadzie, oraz pierwsze miejsca na listach przebojów w Norwegii, Holandii i RPA.

Zespół nagrał łącznie 25 albumów. Wydany przed trzydziestu laty krążek 2XS można uznać za ostatni spektakularny sukces komercyjny w historii grupy. Pochodzące z tego albumu przeboje „Love Leads To Madness” i „Dream on” stały się bardzopopularne w amerykańskich rockowych stacjach radiowych i podbiły również serca europejczyków, w tym także i Polaków, czego wyrazem było pierwsze miejsce w 20. notowaniu Listy Przebojów Programu Trzeciego, Marka Niedźwieckiego.

Zespół Nazareth w składzie: Dan McCafferty (wokal), JimmyMurrison (gitara),

Pete Agnew (gitara basowa) oraz Lee Agnew (perkusja) wystąpi:

12 kwietnia – w Poznaniu (klub Eskulap)

13 kwietnia – w Warszawie (klub Progresja)

14 kwietnia – w Gdyni (klub Ucho)

16 kwietnia – w Lublinie (klub Graffiti)

17 kwietnia – Katowicach (Mega Club)

Polecane

Share This