Nergal skazany za obrazę uczuć religijnych. Poznaliśmy wysokość kary


2021.02.16

opublikował:

Nergal skazany za obrazę uczuć religijnych. Poznaliśmy wysokość kary

foto: P. Tarasewicz

Na początku lutego ruszył kolejny już proces przeciw Nergalowi o obrazę uczuć religijnych. Tym razem zawiadomienie do prokuratury złożyli członkowie Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego, powołując się na opublikowane przez lidera Behemotha zdjęcie z 2019 roku, na którym zdeptał obraz Matki Boskiej. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów w trybie nakazowym wymierzył muzykowi karę grzywny w wysokości 15 tysięcy złotych, a także zobowiązując go do pokrycia kosztów sądowych, które wyniosły niemal 3,5 tysiąca złotych.

Adam D. oskarżony jest o to, że w dniu 25 września 2019 r., działając za pośrednictwem sieci Internet, znieważył publicznie przedmiot chrześcijańskiej czci religijnej w postaci osoby Matki Boskiej, w ten sposób, że na portalu społecznościowym Facebook, na oficjalnym profilu, umieścił zdjęcie prezentujące zniszczony obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej z umieszczonym w miejscu twarzy wskazanej postaci obutej nogi, które to zdjęcie opisał „on the set”, co w tłumaczeniu oznacza „na planie”, czym obraził uczucia religijne czterech osób – wyjaśniała przy okazji rozpoczęcia procesu prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

Decyzję wymiaru sprawiedliwości do publicznej wiadomości podał mecenas Jerzy Kwaśniweski, prezes Instytutu na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris. Na jego twitterowym profilu znajdziemy zdjęcie wyroku nakazowego oraz gratulacje dla Ordo Iuris i Dariusza Mateckiego, prezesa Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu.

Sprawdź także: Nergal: Chcecie być niewolnikami w reżimie katotalibów?

Oczywiście jak widać to wyrok nakazowy. Zapewne inicjuje dalsze postępowanie. Ale, w duchu orzeczeń Trybunału w Strasburgu i TK, mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy normy karne służące ochronie pokoju religijnego poprzez odrzucenie antyreligijnej nienawiści. To ważna zmiana – zauważa Jerzy Kwaśniewski.

Muzyk nie przyznaje się do winy, nie chce komentować także decyzji sądu, zapraszając do kontaktu ze swoim prawnikiem. Reprezentujący muzyka mecenas Jacek Potulski wyjaśnił w rozmowie Polską Agencją Prasową zapowiedział, że artysta odwoła się od decyzji, a przy okazji wyjaśnił, czym jest wyrok nakazowy.

Wyrok nakazowy polega na tym, że sąd widzi akta i stwierdza, iż bez przeprowadzania rozprawy może wydać wyrok nakazowy. Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postępowania – komentuje prawnik.

Polecane


Share This