Nergal wyśmiewa nowe wzory paszportów


2018.11.08

opublikował:

Nergal wyśmiewa nowe wzory paszportów

foto: P. Tarasewicz

Na kilka dni przed setną rocznicą odzyskania niepodległości wprowadzono nowe wzory paszportów, które budzą sporo kontrowersji. Na kartach dokumentu znalazły się jedynie zdjęcia mężczyzn, tak jakby pomysłodawcy zapomnieli o wybitnych Polkach zasługujących na upamiętnienie, ponadto na głównej, spersonalizowanej stronie paszportu widnieje hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”, będące dewizą Wojska Polskiego.

Nie wszystkim podoba się obecność słowa „Bóg”. Paszport jest dokumentem państwowym, więc zdaniem przeciwników tej idei nie powinien zawierać żadnych elementów religijnych.

Wśród osób krytykujących nowe wzory dokumentu nie zabrakło Adama Nergala Darskiego, lidera zespołu Behemoth. Muzyk jest obecnie w trasie koncertowej promującej album „I Loved You at Your Darkest”. Przemierzając Stany Zjednoczone bardzo aktywny w mediach społecznościowych muzyk podzielił się z obserwującymi jego profile opinią na temat nowych paszportów.

Polska. Nowoczesny i świecki kraj? Naprawdę? Państwo właśnie wypuściło nowe wzory paszportów, które na pierwszej stronie mają hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna (Nergal proponuje dwie formy – „Homeland” oraz „Fatherland” – przyp. red.). Kolejny powód, by naprawdę wstydzić się swojego rządu – pisze artysta, dodając, że nie identyfikuje się z tym, a przy okazji nazywając prezydenta marionetką.

Polecane

Share This