New Model Army ponownie w Polsce


2010.01.09

opublikował:

New Model Army ponownie w Polsce

Legendarna formacja New Model Army wystąpi w Polsce w ramach europejskiej trasy promującej nowy krążek „Today Is A Good Day”. Zespół zagra przed polską publicznością aż cztery razy: 20 lutego w poznańskim Blue Nocie, 21 lutego we wrocławskim Firleju, 23 lutego w warszawskiej Stodole, a dzień później na koncercie w krakowskim Loch Ness. Krążek, którego premiera miała miejsce 14 września 2010 r. został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, podobnie jak sam zespół goszczący ostatnio na festiwalu w Jarocinie.

Historia New Model Army sięga 1980 roku, od początku liderem zespołu jest Justin Sullivan – wokalista, twórca tekstów i współtwórca muzyki. Pozostali członkowie założyciele to Stuart Morrow i Phil Tompkin.  W ciągu pierwszego roku basista Phill został zastąpiony Robbem Waddingtonem, jednakże konsekwencja w budowaniu unikalnego stylu muzycznego zespołu pozostała. Pierwszy undergroundowy singiel zespołu był owocem kilku koncertów, jakie grupa dała w Londynie w 1982 roku.

Jednak prawdziwą sensację wzbudził występ grupy w popularnym brytyjskim show „The Tube” dwa lata później. Jakimś sposobem około 30 fanów zespołu zdołało dostać się do studia w trakcie programu na żywo. Żywiołowa reakcja publiki na wykonane przez New Model Army „Christian Militia” przeszła do historii, ich pierwszy album „Vengeance”, trafił na 1. miejsce listy Independent Charts, a wielkie wytwórnie, które dwa lata wcześniej odrzuciły materiał grupy, teraz walczyły by zaoferować muzykom jak najlepszy kontrakt.

Kolejny przełomowy moment w karierze zespołu to rok 1986. Legendarny producent Glyn Johns (współpracował między innymi z Led Zeppelin, The Rolling Stones czy The Beatles) zgodził się wyprodukować kolejny album zespołu – „The Ghost of Cain” – który okazał się jednym z największych sukcesów grupy i pozwolił im przedostać się do pierwszego szeregu gwiazd alternatywnego rocka w Wielkiej Brytanii.

Obecnie zespół występuje w składzie: Justin Sullivan (wokal i gitara elektroniczna), Nelson (bas), Dean White (klawisze, gitara), Michael Dean (instrumenty perkusyjne) oraz Marshall Gill (gitara), a jego 11 krążek studyjny to wciąż pełne charyzmy rockowe granie.

Inspiracje muzyczne New Model Army obejmują folk rocka, indie-rocka, rocka gotyckiego, ale również metal.

New Model Army ponownie w Polsce

14 września 2009r. odbyła się premiera nowego, studyjnego albumu New Model Army pt. „Today Is A Good Day”. W lutym zespół wystąpi przed polską publiczności we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie.

Daty koncertów w Polsce:

20.02.10 – Wrocław/Firley

21.02.10 – Poznań/Blue Note

23.02.10 – Warszawa/Proxima

24.02.10 – Kraków/Rotunda

Bio:

New Model Army jest legendarnym, undengrandowym zespełym, założonym przez Justin’a Sulivan’a w 1980 roku w Bradford. Początkowo zespół uległ wpływom punck rocka i północnego soulu. Jednak przez lata kariery, przeszli długa, kreatywną i obfitujacą w wydarzenia podróż muzyczną. Ich muzyka wpłynęła na rozwój wielu gatunków muzycznych m.in. post-rocka, folk-rocka, polityko-rocka a także metalu. New Model Army natomiast nie należał do żadnego gatunku muzyczneo, ich muzyka zawsze pozostawał trudna do sklasyfikowania.

Po 30 latach, nie stracili zdolności do zmian i szukania nowych wyzwań. We wrześniu tego roku, na rynku pojawi się nowy album New Model Army, zatytułowany „Today Is A Good Day”. Całość napisana była już na jesieni zeszłego roku, jednak śmierć bliskiego przyjaciela i managera zespołu Tomm’a Tee, uniemożliwiła nagranie płyty.

Po dłuższej przerwie i pomocy, innego przyjaciela kapeli, Chris’a Kimsey’a (współpracował m.in. z Rolling Stones, Jimmy’m Cliff’em, Killing Joke), udało się nagrać 11 studyjny album New Model Army.

Ostatnio formacja gościła na festiwalu z Jarocinie, wcześniej, wielokrotnie występowała w Polsce – zawsze świetnie przyjmowana i nagradzana przez publiczność za swoją autentyczność i bezkompromisowość.

http://www.newmodelarmy.org/

Popularne newsy

Polecane

Share This