Nie będzie pieniędzy z tarczy? Minister wstrzymuje wypłaty


2020.11.15

opublikował:

Nie będzie pieniędzy z tarczy? Minister wstrzymuje wypłaty

zdj. Profesor Piotr Gliński Facebook

Po fali krytyki, jaka spadła na Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po ogłoszeniu podmiotów objętych tarczą antykryzysową, Piotr Gliński zdecydował o wstrzymaniu wypłat i ponownym zweryfikowaniu listy beneficjentów. Minister ogłosił swoją decyzję na Twitterze.

Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie – czytamy w jego wpisie.

Nieco więcej dowiadujemy się ze strony MKiDN:

Jednocześnie MKiDN jeszcze raz wyjaśnia, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa.

Kilkanaście godzin wcześniej Piotr Gliński ironizował, sugerując rozpoczęcie prac nad ustawą „antycelebrycką”, która „zakaże państwowego wsparcia dla znanych artystów i instytucji kultury”.

Przesuniemy te środki na wsparcie najbardziej aktywnych tweeterowiczow. Kultura na tym nie zyska, ale PR będzie OK – śmiał się minister.

Przypomnijmy, że w ramach Funduszu Wsparcia Kultury 2064 podmiotom przyznano łącznie ok. 400 mln złotych. Kto wypadnie z tej listy po ponownej weryfikacji, kto z nieuwzględnionych wcześniej się na niej pojawi – tego dowiemy się wkrótce.

Polecane


Share This