Nie żyje Robin Gibb

Artysta zmarł w niedzielę po walce z rakiem. Miał 62 lata.


2012.05.21

opublikował:

Nie żyje Robin Gibb

Informację o śmierci Gibba przekazała jego rodzina. Jest to wieść o tyle zaskakująca, że wydawało się, iż muzyk w cudowny sposób wrócił do zdrowia ze śpiączki.

– Czuje się fantastycznie. Śmieje się, żartuje, jest naprawdę szczęśliwy – przekonywała jakiś czas temu jego żona Dwina w rozmowie z ITV News. – Przez jakieś dziesięć dni puszczaliśmy mu bez przerwy muzykę. Gdy po przebudzeniu zapytaliśmy się go, czy chce czegoś posłuchać, zdecydowanie odmówił.

Z kolei syn Robin-John mówił: – Obudził się w momencie, gdy graliśmy mu utwór z „Titanic Requiem”, który właśnie napisaliśmy. […] Pokonał wszystkie przeciwności losu. Lekarze dawali mu mniej niż 10% szans na przeżycie. A mimo to się udało.BEE GEES:

Grupa powstała w roku 1958 i została rozwiązana 21 stycznia 2003 po śmierci Maurice`a Gibba. Zanim bracia Gibb zostali poznani pod nazwą Bee Gees występowali jako Brothers Gibb, Blue Cats oraz The Rattlesnakes i mieszkali w Brisbane w Australii. Po powrocie do Anglii, grupa początkowo wzorowała się na The Everly Brothers lecz później uwyraźniły się także wpływy The Beatles, The Beach Boys oraz Simon and Garfunkel. Muzyka grupy oparta na wielogłosowych harmoniach śpiewanych falsetem, z raczej delikatnym akompaniamentem instrumentalnym adresowana była dla mniej wymagającego rockowego odbiorcy, ale mimo to potrafiła zdobyć uznanie publiczności – z pomocą producenta Roberta Stigwooda, który pomógł zespołowi wznieść się na wyżyny.

Choć grupa potrafiła zapewnić sobie popularność przez całe lata sześćdziesiąte i pierwszą połowę lat siedemdziesiątych XX wieku, zaliczana była do grup mniej znanych. Apogeum popularności grupy, graniczącej z histerią, była druga połowa lat siedemdziesiątych wraz ze wzrostem popularności stylu disco, którego najwybitniejszym przedstawicielem stała się grupa Bee Gees. Szczególnej sławy przysporzył grupie udział w nagraniu muzyki do filmu Gorączka sobotniej nocy – Saturday Night Fever. Tak gigantyczny sukces doprowadził zespół w poczet członków Rock and Roll Hall of Fame w 1997.

Oszacowano, że całkowita ilość sprzedanych płyt zespołu Bee Gees wynosi ponad 220 milionów sztuk, sytuując zespół w roli jednego z najlepiej sprzedawanych artystów muzycznych na przestrzeni lat. Powyższe dane sprzedaży płyt nie zawierają sprzedaży płyt artystów, dla których pisali piosenki oraz z którymi współpracowali. W 1997 uzasadniono ich nominację do Rock and Roll Hall of Fame słowami: „Tylko Elvis Presley, The Beatles, Michael Jackson, Garth Brooks oraz Paul McCartney mogą się pochwalić większą ilością sprzedanych płyt od Bee Gees”.

Polecane