Niemiecka legenda wygrywa w sądzie po 20 latach


2019.08.02

opublikował:

Niemiecka legenda wygrywa w sądzie po 20 latach

Foto: www.kraftwerk.com

Przypomnijmy, że Kraftwerk wniósł w 1999 roku pozew, przeciwko producentom utworu “Nur Mir (Only Me)” wykonywanego przez Sabrinę Setlur. Moses Pelham i Marin Hass wykorzystali sampel z kawałka “Metal On Metal” Kraftwerka z 1977 roku.

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że muzyk nie może wykorzystywać – samplować utworów innych artystów bez ich zgody. W rzeczywistości oznacza to, że wykorzystanie jakiegokolwiek fragmentu istniejącego już utworu, będzie wymagało zgody jego producenta. Trybunał zastrzegł jednak, że jeśli sampel innego utworu zostanie tak zmodyfikowany, że nie będzie przypominał oryginału, to nie wymaga wtedy zgody jej producenta.

Spór na linii Kraftwerk – Pelham / Hass ciągnął się przez 20 lat. Najpierw sąd orzekł wyrok na rzecz Kraftwerka (2012), jednak w 2016 Sąd konstytucyjny w Niemczech stwierdził, że producenci nagrania Setlur nie przekroczyli granic wolności artystycznej. Od tej decyzji członkowie Kraftwerka odwołali się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polecane

Share This