Dwa niezwykłe dni z Mikiem Pattonem w Polsce


2016.09.23

opublikował:

Dwa niezwykłe dni z Mikiem Pattonem w Polsce

foto: mat. pras.

Mike Patton wystąpi w ICE Kraków 7 i 8 października.  W piątek, razem ze skrzypkiem i kompozytorem Eyvindem Kangiem, z odświeżonym i wzbogaconym specjalnie dla festiwalu materiale z albumu „Virginal Co Ordinates”. W sobotę podczas drugiego koncertu wykona partię wokalną w utworze Laborintus II Luciana Berio. Na scenie będą mu towarzyszyć Jérôme Noetinger, Chór Polskiego Radia i Ictus Ensemble pod batutą Georges-Elie Octors.

 

Dwa zupełnie odmienne dzieła, odległe – choć wciąż mieszczące się w nurcie modern classical – estetyki, inne podejście do muzycznej materii. „Virginal Co Ordinates” to w dużej mierze wokalna improwizacja, żonglerka słowem i melodią, pełna meandrów i nonszalancji. Materiał dla zadziornego dandysa idealny! Tymczasem „Laborintus II” jest manifestem wielości. To utwór, którym Berio świadczy o współczesnym świecie, złożonym, niejednoznacznym, pełnym wzajemnych powiązań i inspiracji. Kiedy przypomnimy sobie, że osobą łączącą pop rodem z San Remo i dadaistyczny metal jest Mike Patton, zrozumiemy, że nie sposób znaleźć lepszą kandydaturę do wypowiadania, wykrzykiwania, zaśmiania, dźwiękonaśladowania i wyśpiewania tego, co w partyturze zawarł Berio.

 

Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecane

Share This