Nirvana pozwała znanego projektanta

Chodzi o naruszenie praw autorskich.


2019.01.03

opublikował:

Nirvana pozwała znanego projektanta

foto: mat. pras.

Marc Jacobs postanowił niedawno wskrzesić swoją kultową kolekcję ubrań nawiązujących do grunge’u. Po 25 latach od jej premiery “Grunge” przygotowanej dla Perry Ellis projektant w ramach swojej marki wypuścił na rynek kolekcję “Redux Grunge”. Jeden z wzorów prezentuje przeróbkę słynnej “smiley face” znanej używanej niegdyś przez Nirvanę.

Charakterystyczna buźka z literami “X” zamiast oczu w nowej wersji doczekała się w tych miejscach “M” i “J”. Żyjący członkowie Nirvany uznali to za naruszenie znaku grafiki używanej przez zespół i pozwali firmę Marca Jacobsa. Pełnomocnik zespołu podkreśla, że już w 1992 roku “smiley face” zarejestrowano jako znak firmowy. Pozew obejmuje nie tylko samą buźkę, ale także zastosowany przez Jacobsa napis “HEAVEN” napisany identycznym fontem, którego zespół używał do zapisywania swojej nazwy, a także bezprawnego wykorzystania tekstu utworu w kampanii promocyjnej.

Ani Marc Jacobs, ani przedstawiciele jego firmy nie ustosunkowali się póki co do sprawy.

“Smiley face” jest dziełem Kurta Cobaina. Lider Nirvany wymyślił symbol na potrzeby plakatu koncertowego w 1991 roku. Wzór szybko stał się jednym ze znaków rozpoznawczych grupy, zdobiąc jej merch.

Polecane