Nowa Ana Moura


2010.04.25

opublikował:

Nowa Ana Moura

Kiedy młoda Ana Moura podśpiewywała piosenki z różnego repertuaru jej mama zwykła powtarzać: „To w Fado twój głos lśli najbardziej”…

Mieszkająca w Coruche i dorastająca w rodzinie o silnych tradycjach muzycznych nie mogła zostać niezauważona. Jako nastolatka, jak zazwyczaj w tym wieku, kierowała swe muzyczne pasje całkiem daleko od Fado. Początkowo to rock i pop pochłonęły jej zainteresowania i przygody. W Carcavelos, gdzie żyła, została zaproszona do śpiewania w rockowo – popowym zespole Sexto Sentido. Później Ana, za prośbami wielu portugalskich gitarzystów zaczęła śpiewać w kilku domach Fado. Podczas jednej z tych sesji Anę usłyszała Maria da Fé (bardzo popularna portugalska śpiewaczka Fado) i otworzyła dla niej drzwi do swojego Sr. Vinho, jednego z czołowych domów Fado w Lizbonie. To był początek wszystkiego.

Dom Fado kierowany przez Maria da Fé’s stał się dla Any Moury nie tylko miejscem, gdzie śpiewała ale także szkołą. Właśnie tam Ana poznała swego muzycznego współpracownika Jorge Fernando, śpiewaka, producenta i muzycznego pisarza. Ta wczesna partnerska relacja trwa do dzisiaj. W 2003r powstał pierwszy album Any Guarda-me a Vida na Mão – pierwszy krok w stronę wspaniałej kariery, uchwycony przez mile zaskoczonych krytyków i publiczność. Jedna z piosenek “Sou do Fado sou fadista” stała się popularnym standardem. Takiego głosu nie słyszało się od dawna. Artystka zaczęła koncertować poza granicami Portugalii.

Kolejny rok również wypełniony był sukcesami. Jej nowy album (2004r) był konceptualną przygodą – podwójnym CD podzielonym na tradycyjne Fado (Dentro de casa) i nowe kompozycje powstające dookoła Fado (À porta do fado). Aby wzmocnić to przedsięwzięcie Ana zaprosiła różnorodnych muzyków i autorów piosenek takich jak Tozé Brito, Tiago Bettencourt czy Miguel Guedes (Blind Zero). W Danii sukces zaprowadził ją do nominacji do Edison (duński odpowiednik Grammy). W Nowym Jorku natomiast Ana zaśpiewała w Carnegie Hall dając pierwszy w historii portugalski występ muzyczny w tej jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie. Poza występami w Cann podczas festiwalu filmowego, w muzeum getta żydowskiego i innymi koncertami niezapomnianym momentem w jej życiu i karierze było wykonanie przed 40 000 publicznością „No Expectations” w duecie z Mickiem Jaggerem z grupy Rolling Stones. Nie minęło dużo czasu a już w 2005r Ana wydała nagrodzony kilka lat później album Aconteceu.

Serca tradycji portugalskiej jaką jest Fado Ana dosięgnęła albumem Para Além da Saudade w 2007r. Wyraża on dojrzałość wykonawczyni Fado, jej pewność w studio i jej zwycięstwo. Jest także powrotem do esencji brzmienia jakie daje gitara basowa, gitara portugalska i gitara klasyczna. Platynowy krążek Para Além da Saudade otwiera nową muzyczną ścieżkę w tradycji dziedzictwa Fado. Szczególnym hitem tego CD stała się napisana przez Jorge Fernando pieśń Fado “Os Búzios” obowiązkowa dziś na każdym koncercie. Po Para Além da Saudade w Europie jeszcze bardziej wzrosło zainteresowanie koncertami Any Moura. Liczne koncerty odbyły się również w Meksyku i USA.

Rok 2008 przyniósł nowe wyzwania, których efektem jest DVD z dwóch koncertów w Lisbonie i Porto. Również ten krążek zdobył miano platynowego. Na scenie Ana gościła dwóch legendarnych muzyków: Maria da Fé i Beatriz da Conceição oraz grającego na gitarze klasycznej swego producenta Jorge Fernando.

Kariera artystki to nie tylko wspaniałe albumy ale także nieustanne podróże koncertowe i nagrody takie jak np. wręczona w San José City Hall w Kalifornii międzynarodowa nagroda PALCUS (Portuguese American Leadership Council Association).

Nowa praca uwieńczona albumem Leva-me aos Fados (2009r) ukazuje jej pełen pewności głos w towarzyszeniu dwóch gitar, sprzeżając piękno tradycyjnego Fado z nieoczekiwanym “Não é um Fado Normal” napisanym przez Amélia Muge czy też z zespołem Gaiteiros de Lisboa. W stabilnej karierze Ana nie tylko cieszy się błogim życiem popularnej osoby ale nadal stawia sobie wysoką poprzeczkę: Album ten ostatecznie rozstrzyga o różnicy między dojrzałością a pozorną stagnacją.

Leva-me aos Fados jest nadzwyczajnie pięknym i wyważonym albumem, W nagraniach do tego CD gościnnie wzięli udział wybitni muzycy: José Mário Branco, Gaiteiros de Lisboa, Manuela de Freitas, Amélia Muge i Tozé Brito. Tak jak przy poprzednich albumach producentem jest Jorge Fernando. Poza uznaniem krytyków i światową popularnością Ana Moura cieszy się otrzymaną w 2008r Nagrodą Amalia.

Polecane

Share This