Nowa odsłona SBB


2012.11.03

opublikował:

Nowa odsłona SBB

SBB polski zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy. SBB w całym okresie swojej działalności rozwijał kilka stylów muzycznych: blues rock, jazz-rock czy wreszcie rock progresywny. Utwory z nowego albumu, wspólnego projektu Zbigniewa Preisnera i Józefa Skrzeka, pochodzą z lat 1978-80. Zostały na nowo zmiksowane przez Zbigniewa Preisnera.

„Józek jest nie tylko wielkim muzykiem, ale fantastycznym i dobrym człowiekiem, pełnym poczucia humoru, które rozbraja często napiętą sytuację na koncertach czy też w studio. Kiedyś w trakcie rozmowy zapytałem go czy istnieją gdzieś taśmy wielośladowe z nagraniami jego przełomowych kompozycji. „Memento z banalnym tryptykiem“, „Loneliness“ czy „Z miłości jestem“ to jedne z najpiękniejszych kompozycji, jakie kiedykolwiek słyszałem. Okazało się, że istnieją. Kilka taśm zostało nam wypożyczonych dzięki uprzejmości Polskiego Radia Opole, gdzie ta muzyka była pierwotnie nagrywana. Chciałem zmiksować to jeszcze raz, na nowo, po swojemu, żeby tych pięknych kompozycji można było posłuchać w wersji, która zrodziła się w mojej wyobraźni. Broń Boże nie jest to moja negacja pracy reżyserów dźwięku, którzy wtedy robili nagranie i zgranie tych utworów. Zresztą zgrywając tę muzykę w moim studio w Niepołomicach nic nie zmieniliśmy, ani jednej nuty. Nic nie było dogrywane. Ten materiał jest taki, jaki wówczas został nagrany. Chciałem tylko, kierując się moją wyobraźnią i moim muzycznym gustem, zmiksować te utwory dla siebie, mając nadzieję, że dla państwa, którzy słuchacie tego albumu też będzie to interesujące spotkanie po latach.

Tym samym chciałem złożyć hołd Józkowi, jego wielkiej muzyce i wspaniałym muzykom, pamiętając jego słowa z wywiadu sprzed lat:

S-szukaj

B-burz i

B- buduj.

Jeszcze raz dziękuję Józkowi Skrzekowi, że zgodził się na ten eksperyment.”

Zbigniew Preisner

 

SKRZEK • SBB • PREISNER

Tracklista:

1/ LonelIness 05:41

2/ S cience Fiction Idea 08:35

3/ Memento Z Banalnym Tryptykiem

4/ Porno Magazine 04:12

5/ Love On Fire 05:48

6/ Z miłości jestem

7/ Singer 04:44

Polecane

Share This