Nowa Płyta Włodka Pawlika już w maju


2015.05.05

opublikował:

Nowa Płyta Włodka Pawlika już w maju

„America” to najnowszy album Włodka Pawlika – jak dotąd jedynego polskiego muzyka jazzowego, któremu udało się zdobyć prestiżową nagrodę Grammy. Razem z Pawłem Pańtą na basie i Cezarym Konradem na perkusji, jako Włodek Pawlik Trio, nagrali niezwykłą płytę, która podsumowuje ostatnie 30 lat artystycznej pracy Pawlika.

Jak mówi artysta: Ten album jest efektem moich muzycznych fascynacji, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Na tej płycie nie ograniczyliśmy się więc do typowych jazzowych kompozycji. Poza utworami napisanymi w różnym czasie – lecz do tej pory nigdy nie nagranymi – przełożyliśmy na język naszego tria ulubione motywy z filmów, do których wcześniej stworzyłem ścieżki dźwiękowe tj. „Wrony” Doroty Kędzierzawskiej, czy „Rewersu” Borysa Lankosza. Ta płyta to także hołd oddany, wielkim polskim pianistom/kompozytorom/patriotom tj. Chopinowi oraz Paderewskiemu – nagrywając jazzowe transkrypcje ich muzyki, chciałem podkreślić jak wielką rolę odegrała ich twórczość w moim życiu.

Pawlik dokonał nagrań na unikalnym fortepianie Arabesque firmy Steinway & Sons z limitowanej edycji. Jest on pierwszym dostępnym w Polsce limitowanym egzemplarzem Steinwaya. To z pewnością historyczna karta polskiego jazzu i pianistyki, którą jako pierwszy zapisuje Włodek Pawlik.

Właśnie ruszyła przedsprzedaż edycji specjalnej albumu „America”, która będzie dostępna jedynie na stronie Fonografiki  oraz na koncertach promujących album. Pierwszy z nich odbędzie się już 24 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Oficjalna premiera albumu odbędzie się 29 maja.

Tracklista:

1. America

2. Gabinet (z filmu „Rewers”)

3. Speed Limited

4. Mazurek F moll – F. Chopin

5. Prego… Grazie…

6. Nocturne B moll -I. J. Paderewski

7. Zezowate Tango

8. Blue Munk

9. Królowa Chłodu

10. Funky – Punky

11. Wrony (z filmu „Wrony”)

Polecane

Share This