„Nowe Sytuacje” Republiki na żywo także we Wrocławiu

Zespół wykona swój kultowy album na festiwalu wROCK for Freedom. Oryginalnym muzykom towarzyszyć będą trzej wokaliści. Wśród nich Piotr Rogucki.


2014.05.27

opublikował:

„Nowe Sytuacje” Republiki na żywo także we Wrocławiu

Impreza odbędzie się 30 sierpnia, tradycyjnie już, w Zajezdni Autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, w miejscu, gdzie w sierpniu 1980 roku rodziła się wrocławska „Solidarność”. Razem z członkami Republiki wystąpią wokaliści: Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek Szymkiewicz.

Debiut Republiki zabrzmi na żywo także podczas Festiwalu w Jarocinie. Tam zabraknie jednak Roguckiego.

***

W 2013 roku minęło 30 lat od ukazania się płyty zespołu Republika pt.”Nowe Sytuacje”. Debiutancki album z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Umieszczone na nim utwory „Arktyka”, „Śmierć w bikini”, „Halucynacje” czy „Znak równości” momentalnie stały się pokoleniowymi hymnami, nie tracąc przy tym ani trochę na świeżości.

Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej, oryginalnej muzyce oraz orwellowskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego, zespół zaistniał na wiele lat w świadomości odbiorców. Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami do dziś elektryzuje.

Byli muzycy zespołu Republika postanowili przypomnieć tę płytę publiczności. Nie jest to reaktywacja zespołu Republika, a jedynie spotkanie po to, aby zaprezentować i przypomnieć tę płytę szczególnie młodej publiczności, która Republikę pamięta jedynie z nagrań, a nie z koncertów.

Koncertowe wykonanie albumu „Nowe Sytuacje” obejmuje odtworzenie wszystkich piosenek z płyty „od deski do deski” w oryginalnych aranżacjach i w taki sposób, w jaki Republika grała w latach 80-tych. Obok oryginalnego składu Republiki – Sławomira Ciesielskiego, Zbigniewa Krzywańskiego i Leszka Biolika, na fortepianie zagra Bartłomiej Gasiul , a zaśpiewają Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz, który zagra również partie na flecie.

Wrocławski festiwal wROCK for Freedom stał się jedną z najważniejszych imprez kończących letni sezon koncertów plenerowych w Polsce, a występujące na nim gwiazdy zawsze gwarantują komplet publiczności oraz świetną zabawę. Wcześniej swój udział w festiwalu wROCK for Freedom 2014 potwierdził już legendarny The Blues Brothers Band oraz niestrudzony propagator bluesa Irek Dudek jako Shakin’ Dudi.

Do sprzedaży trafiła promocyjna pula biletów w cenie jedynie 35 zł za miejsce stojące oraz 55 zł za miejsce siedzące! Warto pospieszyć się z zakupem biletów, gdyż oferta promocyjna ważna będzie tylko do 15. czerwca.

Polecane