Nowy album Lombard


2012.01.12

opublikował:

Nowy album Lombard

11 przemyślanych utworów, to 11 kart z dziennika Lombardu.  Płyta ShowTime to nowoczesny materiał, w którym zespół bawi się gatunkami muzycznymi, korzystając z możliwości współczesnej techniki. Lombard kolejny raz udowadnia, że muzyka nie ma dziś granic. Tu rock miesza się z popem, rapem, elementy ciężkiego grania z elektroniką, akustycznym brzmieniem gitary, kontrabasu czy  orkiestry smyczkowej.

Lombard to jeden z nielicznych zespołów, który powstała w latach ’80, ale nie pozostał w tamtej epoce. Niezmiennie już od 30 lat za całokształt produkcji odpowiada Grzegorz Stróżniak, założyciel, lider, wokalista, klawiszowiec i menadżer zespołu. Wraz z niezwykle charyzmatyczną wokalistką i autorka  tekstów Martą Cugier, tworzą niepowtarzalny duet w życiu i na scenie, już od 12 lat. Od 5 lat w Lombardzie na gitarze gra – Daniel „Gola” Patalas, na basie Michał „Guma” Kwapisz, na perkusji Mirek Kamiński. Nad całością nagrań i zgrań czuwał kreatywny realizator i producent młodego pokolenia Mirosław Wdowczyk.

Teksty są częściowo w języku angielskim, jednak na tyle komunikatywnym , by każdy z łatwością zrozumiał co autor miał na myśli. Lombard porusza w nich tematykę społeczną „Why? – (Dlaczego)”, śpiewa o problemach współczesnego świata – „I say stop! (Wołam stop!)” – przeciwko wojnie, przemocy i terroryzmowi,  „Roads to freedom” o drogach do wolności, nie uciekając jednak od bardzo osobistych wyznań – „Szara ulica” o przemijającym czasie, opowiadający o miłości – „Feel like angel, o  życiu na scenie,  w Lombardzie – „Musical” i o polskim szołbiznesie – „Show – made in Poland”. „Życzę Ci miłego dnia” jest lekkim ukłonem w kierunku starych fanów Lombardu, jednak na tyle przemyślany, by nie być banalnym.

W dwóch kompozycjach pojawiają się również goście. Autor tekstów, niepełnosprawny wokalista Marek Siwek, we wzruszającym „Pod skórą”.  Od 12 lat zespół Lombard występuje z nim w integracyjnym koncercie Symbioza . Raper Kebab, którego zespół poznał podczas koncertu w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. W utworze „It is not to late” przestrzega On przed braniem narkotyków.

Na koniec w ramach bonus traku znajduje się Football Fans hymn kibiców, który zespół nagrał na prośbę niepełnosprawnych fanów piłki nożnej.

Od premiery ostatniej płyty autorskiej zespołu Deja’vu (Pomaton EMI 2000) minęło długie 11 lat. Czy Lombard zawojuje polski rynek muzyczny i znów zagości na pierwszych miejscach list przebojów? Myślę, że  nie o to chodziło liderom i wokalistom zespołu Marcie Cugier i Grzegorzowi Stróżniakowi. Ten autentyczny przekaz jest dowodem na to, że można nie zaprzedawać swojej duszy, robić swoje i pozostać na najwyższym poziomie przez 30 lat. 

Polecane

Share This