Nowy singiel Skalpela


2020.02.13

opublikował:

Nowy singiel Skalpela

fot. Bartosz Hołoszkiewicz

W sieci pojawił się nowy singiel Skalpela. „Arrival” to drugi po „Quicksilver” utwór, którym duet zapowiada album „Highlight”. Po połamanym rytmicznie, repetycyjnym pierwszym singlu, czas na bardziej liryczne oblicze duetu. Ciepły bas i niespieszny rytm, delikatne jazzy breaki i chwytliwy, choć nienachalny, melodyczny temat uwodzą mglistym, hauntologicznym, a jednocześnie beztroskim czarem.

„Arrival” to wieczorny wiatr na balkonie jednego z apartamentów gdzieś w betonowej metropolii, chwila ciszy po upalnym letnim dniu, gdy wsłuchujesz się w dźwięki ptaków szukających miejsca na nocleg – tłumaczy Marcin Cichy. A Igor Pudło dodaje: – Dla mnie ta muzyka to: wspomnienie kolorowego lata w pochmurny zimowy dzień, reminiscencje spaceru brzmieniem morza w towarzystwie właściwej osoby, za którą teraz tęsknimy.

Przypominamy, że nowy album Skalpela, zatytułowany „Highlight”, ukaże się 20 marca nakładem NoPaper Records / !K7 Records. Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Nic dziwnego, że ich nagrania zaciekawiły kultową wytwórnię Ninja Tune, dla których duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki „Skalpel” i „Konfusion”. Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie.

Trzeci krążek „Transit” był odejściem od stylistyki jazzowej w stronę elektroniki spod znaku downtempo. „Highlight” to kolejny przełom – płyta najbardziej eklektyczna w karierze grupy z Wrocławia, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę Warpa i Ninja Tune. Nie zabrakło też odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak to album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami i nagraniami najgłośniejszych obecnie producentów. A przy tym głos osobny i oryginalny.

Skalpel – „Highlight” – tracklista:

01. Blow
02. Cold Air
03. Quicksilver
04. Escape
05. Distant
06. Pull Closer
07. Countless
08. Event
09. Arrival
10. Zorza

Polecane

Share This