Ocalony z Holokaustu oburzony tekstem Quebonafide. „To niedopuszczalne”


2020.12.30

opublikował:

Ocalony z Holokaustu oburzony tekstem Quebonafide. „To niedopuszczalne”

foto: P. Tarasewicz

Opublikowany wczoraj utwór Quebonafide „Matcha Latte” wzbudza ogromne emocje. Niestety, nie zawsze dobre. Ocalony z Holokaustu Edward Mosberg oraz twórca fundacji From The Depths Jonny Daniels wystosowali oświadczenie, w którym krytykują rapera za użycie zwrotu „modern Holocaust”, nazywając go „niezwykle problematycznym i niedopuszczalnym porównaniem”.

Teksty porównujące dzisiejsze polskie ulice – przestrzeń „za oknem” – do „współczesnego Holokaustu” są daleko posuniętym nadużyciem.

Niezależnie od tego, jak ocenia się napiętą sytuację polityczną w Polsce, porównywanie jej do czasów, w których miliony Polaków, 6 milionów Żydów i miliony osób innych narodowości zostało brutalnie zamordowanych przez niemieckich nazistów jest niedopuszczalne i trywializuje naszą wspólną historię.

Jesteśmy głęboko przekonani, że nie jest to intencją Quebonafide, jednak uważamy, że jako lider dzisiejszej młodzieży powinien przeprosić za to porównanie i skorzystać z okazji, by wyciągnąć z tego wnioski i nauczyć miliony swoich słuchaczy i sympatyków, czym naprawdę był Holocaust – czytamy we wspólnym oświadczeniu członków From The Depths.

Warto przy okazji wspomnieć, że już w 2016 roku Maria Peszek użyła określenia „modern Holocaust” jako tytułu jednej z piosenek ze swojego albumu „Karabin”.

Polecane


Share This