Odeszli…


2010.11.02

opublikował:

Odeszli…

Dziś dzień szczególny, dlatego przypominamy sylwetki tych, którzy w ciągu ostatniego roku opuścili nas, zostawiając wspomnienia, nagrania, płyty…  Przy nazwiskach podajemy dokładną datę śmierci.

Brittany Murphy – 20-12-2009

Aktorka z filmu „8. Mila” zmarła na zawał. Miała 32 lata.

Matka Murphy znalazła córkę nieprzytomną pod prysznicem i szybko wezwała pogotowie. Niestety nie udało się odratować aktorki. Przyczyną śmierci był rozległy zawał.

Na dużym ekranie zadebiutowała w „Almost Home”, a potem wystąpiła w takich filmach jak „Clueless”, „Przerwana lekcja muzyki”, „Nikomu ani słowa” czy „8. Mila”.

Na wiosnę 2006 roku z Paulem Oakenfoldem nagrała singel „Faster Kill Pussycat”. Do końca życia pracowała nad swoim debiutanckim albumem.

Teddy Pendergrass – 13-01-2010

Muzyk R&B zmarł w rodzinnej Filadelfii. Miał 59 lat.

Śmierć miała związek z komplikacjami po wypadku samochodowym w 1982 roku, osierocił trójkę dzieci.

Tedy Pendergrass znany był przede wszystkim z ballad miłosnych takich jak „Turn Off the Lights” czy „Love TKO”. Artystę można bło również usłyszeć w duecie z Whitney Houston, z którą zaśpiewał utwór zatytułowany „Hold Me”.


Mark Linkous – 06-03-2010

Mark prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Śmierć nastąpiła 6 marca 2010 roku. Muzyk strzelił sobie w głowę z myśliwskiej strzelby. W momencie gdy odnalazła go rodzina, jeszcze żył. Po trzech godzinach zmarł w szpitalu. Oficjalnie nie publikowano informacji na temat wieku artysty, jednakże przypuszcza się, że miał około czterdziestu lat.

Pierwszy album Sparklehorse, „Vivadixiesubmarinetransmissionplot” ukazał się w 1995 roku. Pod tym szyldem opublikowane zostały jeszcze trzy długogrające krążki, z których największą sławę przyniosło mu „It`s A Wonderful Life” z 2001 roku. W ubiegłym roku w sieci ukazała się płyta „Dark Night Of The Soul”, będąca efektem współpracy Linkousa z Danger Mouse`em i Davidem Lynchem. Longplay w fizycznej wersji ukaże się latem 2010 roku.

Malcolm McLaren – 08-04-2010

Legendarny menadżer Sex Pistols zmarł w Nowym Jorku.

Przyczyną śmierci był nownotwór.

Malcolm McLaren edukację rozpoczynał w artystycznych szkołach plastycznych, uczył się między innymi w St. Martin`s College of Art i Harrow Art College. Na przełomie lat 60. i 70. zainteresował się projektowaniem odzieży i w 1971 roku, wraz z partnerką Vivienne Westwood, otworzył w Londynie butik, nazwany Let It Rock.

W 1975 roku McLaren podjął się opieki menedżerskiej nad zespołem The Strand, z którego później powstała grupa Sex Pistols. Po kilku latach doszło do konfliktu między członkami Sex Pistols, a McLarenem, który ostatecznie zakończył się w sądzie i McLaren musiał zrzec się praw do nazwy `Sex Pistols`. Po rozwiązaniu Sex Pistols McLaren został menedżerem formacji Adam and the Ants z Adamem Antem. Później na bazie tej grupy założył formację Bow Wow Wow. W 1983 roku McLaren wydał album „Duck Rock”, na którym połączył wpływy muzyki afrykańskiej, amerykańskiej i hip-hopu.

W kolejnych latach McLaren nadal prowadził bogatą działalność artystyczną – między innymi angażował się w produkcje filmowe i telewizyjne  (wystąpił m.in w dokumencie „Sex Pistols: Wściekłość i brud”). Był też autorem muzyki do filmów „Catwalk” i „Lust”. W roku 1993 nagrał płytę „Paris”, na której znalazł się utwór „Paris, Paris” – wyjątkowy duet z francuską gwiazdą kina Catherine Deneuve.

Zmarł w wieku 64 lat. Jego rzecznik Les Malloy oczekuje, że ciało McLarena zostanie przetransportowane do Wielkiej Brytanii.

Z Vivienne Westwood miał syna Josepha Corre, który otworzył sklep z bielizną Agent Provocateur.

Peter Steele – 14-04-2010

„Tym razem to nie plotka… niestety.”

Filar i podpora Type O` Negative – Peter Steele nie żyje” – informację taką podał amerykański serwis KNAC. Powodem śmierci 48-letniego muzyka był atak serca.

Według serwisu KNAC śmierć Steele`a potwierdził wieloletni przyjaciel i muzyk Kenny Hickey. Steele, wokalista, autor tekstów i basista Type O` Negative i Carnivore miał polskie pochodzenie za sprawą rodziny ojca. Babcia Petera mieszkała w Warszawie. Naprawdę nazywał się Petrus T. Ratajczyk. Dalsza rodzina ojca wywodziła się z Rosji, a sam muzyk twierdził że miał wielu krewnych w Gruzji, jednym z nich miał być Józef Stalin.

Pięć lat temu pojawiły się informacje o śmierci Steele`a, wówczas plotki takie rozsiewał sam muzyk.

Guru – 19-04-2010

Raper zmarł w wieku 43 lat po wyczerpującej walce z rakiem.

Informację o śmierci mediom przekazał jego bliski znajomy, producent Solar. Ujawnił on list, który Guru przed śmiercią miał spisać. Oto jego fragment za hiphop-magazine.com:

Przez ostatni rok walczyłem z rakiem. Próbowałem wszystkich możliwych medykamentów. Pisząc te słowa mam łzy w oczach, jednak nie z powodu bólu, ale wspominając cudowne życie jakie miałem i wszystkie wspaniałe osoby, które miałem przyjemność spotkać na swojej drodze

Raper Guru (prawdziwe nazwisko Keith Elam, znany tez jako Baldhead Slick – ur. 17 lipca 1966 w Bostonie) 2 marca przeszedł atak serca i zapadł w śpiączkę.

Guru znany jest między innymi jako współzałożyciel legendarnej formacji GangStarr (i współpracy z DJ Premier), uznaje się go za jednego z pionierów łączenia muzyki jazzowej z hip-hopem.

Pseudonim Guru jest skrótem od Gifted Unlimited Rhymes Universal (pol. Uzdolnione Nieograniczone Uniwersum Rymu), lub rzadziej używanego God is Universal, he is the Ruler Universal (pol. Bóg jest Uniwersalny, On jest Władcą Uniwersalnym).

Ronnie James Dio – 16-05-2010

Miał 67 lat. Przegrał z nowotworem.

Dzisiaj moje serce pękło. Ronnie odszedł od nas o 7.45 rano 16 maja 2010 roku. Wielu członków rodziny a także jej przyjaciół zdążyło pożegnać się z nim, zanim umarł. Ronnie wiedział jak mocno go kochamy. Z całego serca dziękujemy za wsparcie i miłość fanów, które towarzyszyły mojemu mężowi w ostatnich dniach jego życia. Proszę, dajcie nam kilka dni na pogodzenie się z tym strasznym faktem i wielką stratą. Wiedzcie, że kochał was bardzo i jego muzyka będzie żyła wiecznie” – napisała na stronie muzyka, jego żona Wendy.

Ronnie cierpiał na nowotwór żołądka. Wykryto podobno jego wczesne stadium. Natychmiast rozpoczęto leczenie w klinice Mayo.

Były wokalista grupy Black Sabbath przeszedł kilka chemioterapii i jak zapewniała opieka medyczna – zaobserwowano zdecydowane postępy w leczeniu. Po zabiegach złośliwy guz miał znacząco się zmniejszać.

Niestety niewystarczająco.

Jednej z ostatnich wypowiedzi mówił –  Musisz wierzyć, że wyzdrowiejesz. W tym tkwi twoja siła. Ja jestem dobrej myśli i wierzę, że wciąż mam przed sobą sporo życia.

Ronnie James Dio a właściwie Ronald James Padavona urodził się 10 lipca  1942 – co do końca nie jest pewne, w Portsmouth w stanie New Hampshire.

Paul Gray – 24-05-2010

Śmiertelna kombinacja morfiny i przeciwbólowego fentanylu zabiła basistę grupy Slipknot.

Jak donosi E! Online, świadectwo zgonu zostało wydane w piątek, 18 czerwca. Przewodniczący badaniom dr Gregory Schmunk potwierdził również, że Gray cierpiał od jakiegoś czasu na chorobę serca.

Śledczy nie znaleźli żadnych dowodów na to, że Gray otrzymał receptę na którąkolwiek z substancji. Jak informuje jednak lokalna policja, niewykluczone, że w przyszłości konsekwencje prawne zostaną wyciągnięte.

Przy ciele Graya w pokoju hotelowym znaleziono strzykawkę oraz pigułki. Jednakże zdaniem sądowego medyka zaangażowanego w sprawę, najprawdopodobniej żadna z tych rzeczy nie przyczyniła się do śmierci basisty.

Katarzyna Sobczyk – 28-07-2010

Jedna z bardziej popularnych polskich wokalistek przegrała z nowotworem

Katarzyna Sobczyk niezmiernie popularna w okresie big bitu, kojarzona z piosenkami „O mnie się nie martw”, „Trzynastego”, „Nie bądź taki szybki Bill” – zmarła wczoraj wieczorem w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej. Miała 65 lat.

Jak wspomina Gazeta Wyborcza, Sobczak w jednym z ostatnich wywiadów (maj 2010) dedykowała tym, którzy się o nią martwią, swoją piosenkę pt. „O mnie się nie martw”. – Mimo chemioterapii, bólu, nudności, zmęczenia i puchnącej ręki, jestem wciąż pełna optymizmu – mówiła.


Katarzyna Sobczyk zadebiutowała w 1961 r. jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie. Dwa lata później znalazła się w Złotej Dziesiątce II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Tak rozpoczęła się jej wielka kariera. Występowała z Czerwono-Czarnymi, z mężem Henrykiem Fabianem i z formacją Wiatraki.

Dała się poznać z takich przebojów, jak: „Mały książę”, „Nie bądź taki szybki Bill”, „O mnie się nie martw”, „Biedroneczki są w kropeczki”, „Nie wiem, czy to warto”, „Trzynastego”, „Był taki ktoś”, „To nie grzech”.

Na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę „O mnie się nie martw” zdobyła I nagrodę w kategorii piosenki rozrywkowej i tanecznej; w 1965 – za „Nie wiem czy warto” – I nagrodę w kategorii piosenki rozrywkowej; w 1966 za „Nie bądź taki szybki Bill” – Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

W 1979 r. przeprowadziła się do Chicago. W roku 2008 ciężko chora na raka piersi wróciła do Polski na stałe.

Jarosław Kukulski – 13-09-2010

Wybitny kompozytor zmarł w Warszawie

O śmierci kompozytora poinformowała rodzina zmarłego. Jarosław Kukulski – prywatnie ojciec Natalii, mąż Anny Jantar i później Moniki Borys od wielu miesięcy zmagał się z chorobą. Odszedł w wieku 66 lat.


Jarosław Kukulski urodził się 26 maja 1944 roku we Wrześni. Był absolwentem poznańskiego Liceum Muzycznego w Poznaniu i Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie oboju. Po studiach związany był z jazzowymi zespołami dixielandowymi.

W 1968 powołał do życia instrumentalno-wokalną grupę Waganci, do której rok później dołączyła Anna Jantar, która w 1971 roku została jego żoną. Po rozpadzie formacji Jarosław Kukulski nie tylko komponował dla Jantar, ale i wspierał żonę w solowej karierze.


W historii polskiej muzyki rozrywkowej zapisał się nie tylko jako kompozytor wielkich przebojów Anny Jantar, ale i innych wybitnych artystów, jak: Halina Frąckowiak, Irena Jarocka, Eleni, Krzysztof Krawczyk. Pisał także dla drugiej żony, Moniki Borys i dla córki – Natalii Kukulskiej.

Romuald Czystaw – 30-09-2010

Legendarny wokalista Budki Suflera

Romuald Czystaw, były legendarny wokalista Budki Suflera, zmarł w czwartek w wieku 60 lat. Czystaw występował z zespołem w latach 1978-1982. Jego wykonania takich przebojów „Nie wierz nigdy kobiecie” czy „Za ostatni grosz” stały się klasykami polskiej muzyki. Czystaw odszedł z Budki Suflera z powodu problemów z głosem. Wtedy zastąpił go Felicjan Andrzejczak.


On był postacią charyzmatyczną, niezwykłą, najprawdziwszym artystą estradowym – opowiadał Gazecie Wyborczej perkusista i menadżer Budki Tomasz Zeliszewski –  Był tak wiarygodny w tym, co robił, że nie sposób było go nie lubić. Miał dar nawiązywania kontaktu z publicznością. Po trzech pierwszych minutach, niezależnie czy było to kilkadziesiąt, czy kilkaset osób, stawał się ich przyjacielem.

Solomon Burke – 10-10-2010

Legendarny soulowy wokalista zmarł w wieku 70 lat.

Jak donosi serwis NOS, Burke zmarł w niedzielę rano na pokładzie samolotu lecącego z Los Angeles do Holandii. Mężczyzna miał zagrać we wtorek koncert w Amsterdamie.

Ze wstępnych informacji wynika, iż przyczyną zgonu był zawał serca.

Urodzony w Filadelfii Król Rock-N-Soulu zasłynął koncertami, podczas których na scenie towarzyszył mu pomalowany na złoto tron.

Podczas swojej 55-letniej kariery Burke skomponował takie przeboje jak „Everybody Needs Somebody To Love” czy „Cry To Me”. Jest laureatem nagrody Grammy. W 2001 roku został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame.

Ari Up – 20-10-2010

Odeszła po ciężkiej chorobie…

Ari Up (prawdziwe imię i nazwisko: Arianna Forster) zmarła 20 października. Informację o śmierci przekazał znany z działalności w Sex Pistols John Lydon – prywatnie mąż matki Forster.

Za naszym pośrednictwem John Lydon oraz Nora Forster chcą poinformować, iż w wyniku ciężkiej choroby zmarła córka Nory, Arianna – czytamy w serwisie JohnLydon.com.

W 1976 roku Forster, mając zaledwie 14 lat, założyła The Slits.. Zespół opublikował dwa albumy, po czym zakończył działalność w 1982 roku. Reaktywował się dwadzieścia trzy lata później, w 2005 roku.

Ari Up ma na koncie również solowy album – „Dread More Dan Dead” z 2005 roku.

Gregory Isaacs – 25-10-2010

W wieku 59 lat zmarł Gregory Isaacs, wokalista reggae.

Jamajski muzyk zmarł w poniedziałek, 25 października, w swoim domu w Londynie. Jak donosi BBC News, od pewnego czasu zmagał się z rakiem płuc.

Wszyscy kochali Gregory`ego – jego fani, jego rodzina. Zawsze pracował bardzo ciężko, albowiem zależało mu na nagrywaniu jak najlepszej muzyki – wspomina wokalistę jego żona, Linda.

Najpopularniejszym albumem Isaacsa jest „Night Nurse” z 1982 roku. Piętnaście lat później cover tytułowej piosenki nagrali Simply Red oraz Sly And Robbie.

Polecane

Share This