Odnaleziono archiwalne dokumenty z jarocińskich festiwali z lat 80


2011.02.10

opublikował:

Odnaleziono archiwalne dokumenty z jarocińskich festiwali z lat 80

Kilkanaście kartonów, zawierających dokumenty z jarocińskich festiwali z lat 80. i początku 90. zostało odnalezionych w Jarocinie. Przez ponad 25 lat leżały zakurzone w magazynie Jarocińskiego Ośrodka Kultury.

Najcenniejsze znaleziska to teczki z tekstami zespołów występujących w roku 1984 (m. in. T. Love, Siekiera, Madame, Made in Poland, Izrael, Moskwa) z pieczęciami Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk (UKPiW), czyli organu cenzury. W niektórych przypadkach cenzorzy dokonywali ingerencji w tekst. Tak się stało chociażby z piosenką „Wychowanie” zespołu T. Love, gdzie pracownik UPWiW wykreślił refren „Ojczyznę kochać trzeba i szanować/ Nie deptać flagi i nie pluć na godło/ Trzeba też w coś wierzyć i ufać/ Ojczyznę kochać i nie pluć na godło”.


Jak dziś wspominają zarówno organizator Jarocin ‘84 Walter Chełstowski, jak lider kapeli Muniek Staszczyk, zespół nie przejął się uwagami cenzora i na wieczornym koncercie piosenka została wykonana w pełnej wersji tekstowej. Podobnie odbywało się w przypadku innych wykonawców, którzy raczej nie respektowali ograniczeń narzucanych przez pracowników organu cenzury.

W teczkach znajdują się też teksty zespołów, które nie stały się legendami „Jarocina” ani polskiej muzyki rockowej. Ich twórczość nie została nigdy zarejestrowana i wydana. Kapele przestawały istnieć po festiwalu, ale ich twórczości stanowi dziś znaczący wkład w polską muzykę rockową.


Znaleziony dokumenty znajdą się w zbiorach powstającego Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie – instytucji, których celem jest zbieranie, archiwizowanie, badanie i udostępnianie dzieł związanych z polską muzyką rockową. Niewykluczone, że odnalezione teksty, zwłaszcza zapomnianych zespołów, zostaną wydane w najbliższych latach w formie książkowej.


Projekt Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Polecane

Share This