OFF Festival Katowice 2022: Artur Rojek ujawnia line-up w psychodelicznym spocie „Przybywajcie”


2021.11.30

opublikował:

OFF Festival Katowice 2022: Artur Rojek ujawnia line-up w psychodelicznym spocie „Przybywajcie”

fot. mat. pras.

Porzućcie codzienność, wyrzeknijcie się ciszy, zatraćcie się w muzyce – to przesłanie przyszłorocznej, 15. już edycji OFF Festivalu Katowice. Artur Rojek, założyciel i dyrektor artystyczny festiwalu ujawnił kolejne gwiazdy przyszłorocznego line-upu w spocie, w którym wciela się w rolę psychodelicznego guru. W Katowicach zagrają: Metronomy, Rina Sawayama, Molchat Doma, Q, Altin Gün, Dry Cleaning i DJ Seinfeld. OFF Festival Katowice 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia 2021. Sprzedaż biletów trwa.

Bardzo szanujemy naszych fanów, dlatego co roku staramy się zapewnić im taki program, żeby wyjeżdżając z OFF-a czuli się duchowo nakarmieni i zainspirowani. Przyszłoroczna edycja jest dla nas wyjątkowa, po pierwsze dlatego, że jest jubileuszowa, a po drugie dlatego, że wracamy po czy też w trakcie pandemii. Chcemy, żeby uczestnicy festiwalu poczuli się tak jak kiedyś w najlepszym sklepie z płytami, czy jakby teraz trafili na playlistę, której nie chcą przestać słuchać. Staramy się, żeby poza muzyką na tej playliście znalazły się też inne doświadczenia i doznania. Dlatego będziemy rozszerzać naszą ofertę literacką, a sam festiwal tak jak zawsze będzie bardzo ekologiczny – mówi Artur Rojek, założyciel i dyrektor artystyczny festiwalu.

OFF Festival Katowice od 15 lat stawia na różnorodność. Wydarzenie ma na celu zapewnienie uczestnikom doświadczeń daleko wychodzących poza definicję dobrej zabawy.

Nie robimy OFF-a dla Instagrama tylko dla prawdziwych przeżyć. Dlatego w kampanii promującej naszą imprezę wcieliłem się w rolę szalonego guru, również w komentarzu do rzeczywistości – tej offline i online. Dzisiaj wiele osób do nas mówi z małych, średnich dużych ekranów. Ja mówię: przybywajcie na OFF-a. Tu jest muzyka i my jesteśmy o muzyce – kontynuuje Rojek.

O nowych artystach OFF Festival Katowicie 2022:

Metronomy
„It’s Good to Be Back” – trudno lepiej niż tytułem nowego singla Metronomy wyrazić nasze emocje towarzyszące przygotowywaniu OFF-a na 2022 rok. Choć tekst jest o skomplikowanym związku, nie o odkładanym zbyt długo spotkaniu przyjaciół na ulubionym letnim festiwalu, muzyka w stu procentach odpowiada temu, co czujemy dziś i jak chcemy się czuć w sierpniu w Katowicach. „It’s Good to Be Back” jest zwiastunem nowego albumu, zapowiadanego na luty 2022. Wszystko wskazuje na to, że płyta zatytułowana „Small World” będzie miała najlepsze cechy „Metronomy Forever” i „Love Letters”, ale jeszcze więcej słońca i tanecznej energii. Tytułem innej piosenką z nowej płyty kolektyw dowodzony przez Joe Mounta obiecuje, że „Things Will Be Fine”. Trzymamy za słowo. Metronomy pojawią się w Dolinie Trzech Stawów równe 10 lat po swojej poprzedniej wizycie na OFFie – aż trudno nam uwierzyć, że tak długo bez siebie wytrzymaliśmy.

Rina Sawayama
Urodzona w Japonii, wychowana w Londynie wokalistka, kompozytorka, modelka i aktorka z dyplomem politolożki. Jej ubiegłoroczny debiut płytowy był tak dobry, że z jego powodu zmieniono regulamin nagród Mercury Prize, by mógł uwzględniać albumy nagrane nie tylko przez obywateli UK, ale i rezydentów zamieszkujących Wyspy. Jej piosenki są tak inspirujące, że do nowej wersji singla „Chosen Family” dograł się Elton John, przyszło też zaproszenie na gwiazdorski hołd „The Metallica Blacklist”. Jej styl jest tak przedziwny i eklektyczny, że w jednej piosence mieści słodki r’n’b, wściekły nu metal i transowy electropop. Na OFFa jak znalazł.

Molchat Doma
Fenomen białoruskiego zespołu Molchat Doma łatwo zrozumieć po prostu tańcząc do ich smutnych hitów, ale trudniej opisać. Bo czy mogło się udać zespolenie w jedną artystyczną myśl surowego monumentalizmu epoki komunizmu, postpunkowych brzmień lat 80. – od Joy Division po polską zimną falę – i rosyjskojęzycznych tekstów o tym, że jest brak? Wydane przez amerykański label Sacred Bones, wychwalane przez recenzentów albumy „Этажи” i „Monument” oraz hipnotyzujące koncerty dowodzą, że jeszcze jak. I nawet jeśli zaraza na chwilę spowolniła triumfalny pochód Molchat Doma przez światowe sceny, tej siły już nie powstrzymacie.

Q
Naprawdę nazywa się Q Steven Marsden, ale mówcie mu Q. Dorastał na Florydzie, otoczony muzyką. Jego ojciec, producent reggae, puszczał mu Earth, Wind & Fire, Michaela Jacksona i oczywiście klasykę jamajskiej muzyki. Matka grywała na klawiszach z artystami dancehallowymi. Do tego mały Q śpiewał w kościelnym chórze. Nie mógł nie zostać muzykiem, a przy tym trudno się dziwić, że jego twórczość – by wspomnieć choćby świetny album „The Shave Experiment” czy poprzedzający go „Forest Green” – to eklektyczny R&B, z korzeniami w latach 70. i 80., ale otwarty na współczesne dźwięki, choćby z hiphopowym rodowodem.

Altin Gün
Sekstet z Amsterdamu, któremu zawdzięczamy renesans anatolijskiego rocka i wprowadzenie go na zachodnie salony. Nominacja do Grammy za płytę „Gece” w kategorii Best Global Music Album jest tego najlepszym dowodem. Jakby im było mało łączenia psychodelicznego rocka z brzmieniami i nastrojami tureckiej muzyki ludowej, to jeszcze na „Âlem”, wydanej w połowie 2021 roku czwartej płycie zespołu, pojawił się groove wyciągnięty z disco, co znacznie podniosło współczynnik taneczności. W dodatku można się przy tym bawić z pożytkiem dla natury – dzięki współpracy grupy z organizacją Earth Today każda kupiona cyfrowo piosenka chroni metr kwadratowy środowiska naturalnego.

Dry Cleaning
W marcu 2020 pierwsza amerykańska trasa koncertowa Dry Cleaning została z oczywistych względów odwołana, więc po jednej jedynej sztuce w Nowym Jorku kwartet wrócił do siebie, do Londynu. Może i dobrze się stało, bo zamiast tułać się po świecie zespół zamknął się w studiu, by pod okiem Johna Parisha (PJ Harvey, Aldous Harding, Eels) nagrać debiutancki album, fenomenalny „New Long Leg”. Zachwyceni recenzenci widzą Dry Cleaning w pierwszym szeregu nowej fali brytyjskiego post-punka, i słusznie, ale Florence Shaw jako wokalistka i autorka tekstów jest zjawiskiem całkowicie wyjątkowym i osobnym.

DJ Seinfeld presents MIRRORS: LIVE
Specjalnością szwedzkiego producenta i DJ-a Armanda Jakobssona, tworzącego pod szyldem DJ Seinfeld, jest oniryczny house, przepływający swobodnie od melancholii do euforii, choć zdarza mu się też zapuścić na przykład w rejony UK garage. Znany z setów na największych festiwalach, od Glastonbury po Coachellę, z remiksów m.in. Disclosure, Omara Souleymana i Pendulum, wreszcie z udziału w kultowej serii DJ Kicks, Jakobsson wydał w tym roku w Ninja Tune swój nowy autorski album, zatytułowany „Mirrors”. „Klubowe numery, które wypełnią każdy parkiet i wielkie, uniwersalne emocje” – tak słyszy te dźwięki recenzent Pitchforka. Nic dodać, nic ująć, tylko się temu poddać.

OFF Festival 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia. Poza ogłoszonymi dziś artystami na imprezie wystąpią Iggy Pop, Bikini Kill, Yves Tumor & Its Band, The Armed, Mdou Moctar, Erika de Casier, Squid, Pi’erre Bourne, Yard Act, Natalie Bergman. Kolejnych wykonawców poznamy wkrótce.

Polecane

Share This