OLiS wreszcie powie prawdę o polskim rynku muzycznym

ZPAV wprowadza oczekiwaną od dawna zmianę. Zobaczcie pierwsze wydanie zrewolucjonizowanej listy.


2023.01.17

opublikował:

OLiS wreszcie powie prawdę o polskim rynku muzycznym

Foto: Mohammad Metri / UnsplashFoto: Mohammad Metri / Unsplash

Publikując co tydzień kolejne wydania Olisu, od lat mieliśmy świadomość, że zestawienie ZPAV-u nie do końca oddaje sytuację na polskim rynku. Jasne, sprzedaż nośników nadal jest jego ważnym elementem, ale trudno odpowiedzieć na pytanie, kogo tak naprawdę najczęściej słuchają Polacy, nie biorąc pod uwagę streamingu. Związek nareszcie postanowił to zmienić i od teraz będzie publikował listy uwzględniające odtworzenia na platformach streamingowych. Dane dostarczane przez brytyjską firmę Ranger obejmą Spotify, YouTube, Apple Music i Deezer. Nie będzie w nich więc TIDALA, niemniej nadal będzie to znacznie dokładniejszy opis realnego stanu niż to, co dostajemy obecnie.

Dotychczas raz w tygodniu otrzymywaliśmy dwa notowania Olisu – pierwsze obejmujące ogół fizycznych nośników, drugie poświęcone jedynie winylom. Teraz dojdą do nich trzy kolejne listy – single w streamie, albumy w streamie i albumy łącznie, czyli połączenie streamów oraz sprzedaży nośników.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w końcu możemy prezentować cotygodniowe kompletne zestawienia bestsellerów sprzedażowych. Streaming jest obecnie największym kanałem sprzedaży muzyki, odpowiedzialnym za dwie trzecie przychodów, umożliwiając rozwój rynku i gwarantując przychody dla artystów i wytwórni. Nie ma pełnego obrazu zestawień najpopularniejszych albumów i singli bez danych streamingowych – podkreśla Andrzej Puczyński, przewodniczący zarządu ZPAV.

Poniżej znajdziecie TOP10 pierwszego notowania nowego Olisu. Cała lista obejmuje od teraz 100 pozycji, zamiast dotychczasowych 50 (wcześniej setkę udostępniano jedynie wytwórniom płytowym). Odświeżony OLiS znajdziecie tutaj.

1. Kabe, Miszel – Złote przeboje
2. sanah – sanah śpiewa Poezyje
3. 2115 – Rodzinny biznes
4. Dawid Podsiadło – Lata dwudzieste
5. Whitney Houston – The Ultimate Collection
6. sanah – Uczta
7. Chivas – Młody Say10
8. Różni wykonawcy – Męskie Granie 2022
9. sanah – Irenka
10. Różni wykonawcy – QMPLE

Polecane

Share This