Opole w pigułce


2011.05.27

opublikował:

Opole w pigułce

Tegoroczne emocje festiwalowe rozpoczną się w piątek, 10 czerwca koncertem „Telehity w Teleexpressowym tempie” w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz. Jest to widowisko muzyczne z okazji 25-lecia „Teleexpressu”. Koncert poprowadzi, w teleexpressowym rytmie Mr. Teleexpress, czyli Maciej Orłoś, do którego dołączą Mr. Telehit – Marek Sierocki oraz Miss Teleexpress – Beata Chmielowska-Olech.

Wśród wykonawców zobaczymy Marylę Rodowicz, Patrycję Markowską, Piotra Kupichę z zespołem Feel, Ryszarda Rynkowskiego, Afromental, Andrzeja Piasecznego oraz Kombii i Blue Cafe. Wykonawców będą wspierać muzycy z Orkiestry Polskiego Radia pod dyrekcją Tomasza Szymusia.

Podczas pierwszego muzycznego spotkania w Opolu przypomnimy sobie wybrane wydarzenia w polskiej muzyce rozrywkowej ostatnich 25 lat na tle wydarzeń muzycznych na świecie. Ilustracją tej „konfrontacji” będą materiały archiwalne „Teleexpressu”, połączone z występami na żywo polskich wykonawców. Całość uzupełnią popularne utwory obecne dziś na playlistach rozgłośni radiowych.

Koncert rozpocznie się o 20:15 (piątek – 10.06).

Po teleexpressowym koncercie, tego samego dnia, Jedynka zaprasza wszystkich na

emocjonujący „SuperWieczór” w reżyserii Macieja Sobocińskiego. Koncert, składający się z trzech części, z udziałem najlepszych wykonawców, najpopularniejszych piosenek i wielkich talentów poprowadzą Robert Janowski w towarzystwie Pauliny Chylewskiej, Jarosław Kret z Przemysławem Babiarzem i Odeta Moro-Figurska z Piotrem Kędzierskim.

„SuperWieczór” otworzy koncert „SuperJedynek”, w którym artyści zmierzą się w czterech kategoriach muzycznych:

„SuperPrzebój”

Patrycja Markowska („Ostatni”);

Ania Wyszkoni („Wiem, że jesteś tam”);

„SuperPłyta”

Ewa Farna („Ewakuacja”);

Maryla Rodowicz („50”);

„SuperZespół”

Acid Drinkers;

Manchester;

„SuperArtysta”

Kasia Kowalska;

Stanisław Soyka;

Nowością w tegorocznym festiwalu będą dwie kolejne, rozbudowane części „SuperWieczoru”, czyli „SuperPremiery” (Nagroda im. Karola Musioła) i „SuperDebiuty” (Nagroda im. Anny Jantar). W obu koncertach będziemy mieli nie dwóch, ale czterech nominowanych.

O „SuperPremierę” będą walczyć piosenki:

* zespołu Zakopower („Boso”)

* grupy SheMoans („Wracaj do mamy”)

* Kasi Wilk („Escape”)

* Juliusza Nyka („Zapach nieba”).

Jako „SuperDebiuty” w tym roku wystąpią:

* Marcin Chudziński (laureat „Szansy na sukces” TVP2)

* Michał Bober (laureat przeglądu Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu)

* zespół Neony

* Sławomir Bieniek

Debiutanci wykonają utwory z repertuaru Krzysztofa Klenczona, w 30. rocznicę jego śmierci.

Koncert w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz z okazji 40-lecia „Lata z Radiem” – audycji, która na antenie Polskiego Radia od 40 lat zapowiadana jest w kilku europejskich językach – rozpocznie drugi dzień festiwalu opolskiego.

Prowadzący – Piotr Bałtroczyk przedstawi wykonawców, którzy towarzyszyli audycji przez lata i nadal z nią współpracują. To ich występy udowodnią, że nawet piosenki sprzed lat 40., 30. czy 20., w nowej interpretacji i aranżacji mogą być przebojami kolejnych pokoleń.

Ania Wyszkoni, Zbigniew Wodecki, Kayah, Halina Mlynkowa, Ryszard Rynkowski, Varius  Manx, Stachursky, Formacja Nieżywych Schabuff, Ania Rusowicz, Anna Józefina Lubieniecka, Kobranocka, StarGuardMuffin oraz Łukasz Zagrobelny zaśpiewają piosenki 
Karin Stanek, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, Marka Grechuty, Ady Rusowicz, Grzegorza Ciechowskiego. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Tomasza Szymusia.

Koncert rozpocznie się o 20:10 (sobota – 11.06).

Radiowy koncert będzie doskonałym wprowadzeniem w nastrój uroczystego wieczoru

muzycznego z okazji 70. rocznicy urodzin Ewy Demarczyk. Koncert w reżyserii Magdaleny Piekorz, pod kierownictwem muzycznym Krzesimira Dębskiego, poprowadzi Marcin Kydryński.

Ewa Demarczyk wykonywała najwybitniejsze utwory poezji śpiewanej, które trwale zapisały się w historii muzyki. Tworzyli dla niej tacy znani kompozytorzy, jak Zygmunt Konieczny i Andrzej Zarycki. Artystka podziwiana jest za genialne interpretacje wierszy Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Bolesława Leśmiana. Jej niepowtarzalny styl inspiruje dziś wielu artystów, których Jedynka zaprosiła do udziału w koncercie.

Hołd Ewie Demarczyk złożą: Kayah, Justyna Steczkowska, Anna Czartoryska, Katarzyna

Groniec, Sonia Bohosiewicz, Ania Dąbrowska, Magda Kumorek i Kinga Preis. Usłyszymy

najsłynniejsze piosenki Ewy Demarczyk m.in.: „Karuzelę z madonnami”, „Pocałunki”,

„Grande Valse Brillante”, „Tomaszów”, „Groszki i róże”.

Zakończeniem tego wyjątkowego wieczoru będzie uhonorowanie Ewy Demarczyk (laureatki m.in. pierwszego Festiwalu w Opolu w 1963 r.) medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert rozpocznie się o 22:25 (sobota – 11.06).

***

Tradycyjne już na Opolu zaprezentują się reprezentanci sceny kabaretowej – w piątek odbędzie się KabaretON, w sobotę zaś KabaretOFF.

Polecane

Share This