ORF2014: program działań na Uniwersytecie Reggae, finaliści Czwórka Reggae Contest


2014.07.17

opublikował:

ORF2014: program działań na Uniwersytecie Reggae, finaliści Czwórka Reggae Contest

W bogatym programie działań towarzyszących Ostróda Reggae Festival (14-17.08) jak zwykle ważne miejsce zajmuje edukacja oraz projekcje filmowe w ramach odbywającego się codziennie w miejscowym amfiteatrze Uniwersytetu Reggae.  W tym samym miejscu 14.08 w finale Czwórka Reggae Contest o nagrody walczyć będzie 5 zespołów: CT-Tones, Kompanija Reggae Sound, SielSKA, The Whiff oraz ZKS Squad.

Po raz pierwszy do Polski przyjeżdża słynny brytyjski dziennikarz muzyczny i pisarz David Katz. Na Uniwersytecie Reggae 15.08 przedstawi ilustrowany unikalnymi multimediami wykład pt. „Dubowa rewolucja: geneza powstania najbardziej wpływowego jamajskiego wynalazku muzycznego”. David jest autorem książek „People Funny Boy: The Genius of Lee `Scratch` Perry”,”Solid Foundation: An Oral History of Reggae” oraz „Caribbean Lives: Jimmy Cliff”. Jego artykuły i zdjęcia publikowane były w takich pismach jak Mojo, The Guardian, The Independent, The Telegraph czy Riddim. David wydaje płyty, udziela się w filmach dokumentalnych i fabularnych, wykłada na uniwersytetach. Jego comiesięczne imprezy DJ’skie „Dub Me Always” w the Ritzy w Brixton są stałym elementem londyńskiego życia nocnego, a on jest jednym z kluczowych światowych specjalistów od historii reggae.

Z okazji 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Jamajką odbędzie się spotkanie z Marią Dembowską – Konsulem Honorowym Jamajki w Polsce, która opowie o geografii i przyrodzie Jamajki, ich wpływie na życie. Przedstawi również historię kontaktów Polski z Jamajką. Towarzyszący jej Tomasz Łada od kilku lat z sukcesem organizuje „alternatywny dla masowej turystyki sposób na zwiedzanie magicznej wyspy”. Wszystko w temacie praktyczna Jamajka!

Uczestnicy imprezy w ramach festiwalowego kina zobaczą premierowe pokazy filmów „W Drodze do Jah” („Journey to Jah”) i „Ska Delight”.

Pierwszy to pokazywany na wielu światowych festiwalach i nagradzany niemiecko-szwajcarski dokument, którego bohaterami są mieszkające na Jamajce europejskie gwiazdy reggae Gentleman i Alborosie. Zabierają oni widzów w podróż na wyspę, pokazując kraj pełen magii i kontrastów. Film powstawał przez 7 lat, a jego twórcy odbyli w tym celu ponad 20 podróży na Jamajkę. Czym jest wolność dla współczesnego człowieka? Przeciwko czemu się buntuje i w jaki sposób radzi sobie w obcym, choć fascynującym dla siebie kraju, który staje się dla niego nową ojczyzną? Polska premiera kinowa przewidziana jest na koniec września.

„Ska Delight” to prawdopodobnie największa krajowa produkcja dokumentalna o muzyce jamajskiej. Nakręcony przez Krzysztofa Gajewskiego pełnometrażowy film opowiada o scenie ska na świecie. Składają się na niego liczne wywiady z przedstawicielami każdego podgatunku ska i fragmenty występów wielu kluczowych wykonawców nurtu, jak Fermin Muguruza, The Skatalites, The Toasters, The Aggrolites, Skaferlatine, The Selecter itp. Film powstawał od 2012 roku w Wenezueli, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Holandii, Belgii, Czechach, Wlk. Brytanii oraz w Polsce. Narratorem jest legendarny niemiecki artysta ska/reggae Dr. Ring Ding. Premierową polską projekcję poprzedzi spotkanie z twórcami filmu.

Niedziela 17.08 na Uniwersytecie Reggae należeć będzie do Bombaclass. Prowadzony przez Andrzeja „Papakrisa” Kużasa kanał live reggae w serwisie Youtube należy do największych tego typu na świecie i prezentuje dorobek w postaci prawie 1500 filmów, 7000 subskrypcji i 13 mln wyświetleń. Dzięki niemu mnóstwo krajowych festiwali i koncertów zarówno światowych gwiazd, jak i polskich wykonawców zostało na zawsze udokumentowane. Andrzej to prawdziwy pasjonat  i największy polski dokumentalista wydarzeń reggae. Po spotkaniu blok filmowy „Bombaclass Greatest Hits” – subiektywny wybór najlepszych filmów live z archiwum kanału.

14.08 w ostródzkim amfiteatrze w finale tegorocznego konkursu „Czwórka Reggae Contest”, największego polskiego konkursu młodych zespołów reggae, wystąpią grupy: CT-Tones, Kompanija Reggae Sound, SielSKA, The Whiff i ZKS Squad. Walczyć będą one o cenne nagrody, w tym koncert w Polskim Radio Czwórka.

Ostróda Reggae Festival  14-17.08.2014

14-ta edycja święta reggae

Czerwone Koszary, Ostróda

Dub Inc (Francja), The Skatalites (Jamajka), Chronixx & ZincFence Redemption (Jamajka), Easy Star All-Stars (USA), Pura Vida feat. Congo Ashanti Roy (Belgia/Jamajka), Zion Train (Wlk. Brytania/Jamajka), Meta & The Cornerstones (Senegal, Izrael, USA, Japonia, Jamajka), Rootz Underground (Jamajka), Black Chiney (Jamajka), Vibronics (UK), Trojan Sound System (Wlk. Brytania), Silly Walks feat. RC (Niemcy/Jamajka), Mayd Hubb meets Joe Pilgrim (Francja), Mesajah, Maleo Reggae Rockers,  Bednarek, Vavamuffin , Ras Luta, Tabu, SyjonFam & D’Roots Brothers, Jafia Namuel, Bakshish, Earl Jacob & Zbóje, Cała Góra Barwinków, Kacezet & Fundamenty, Dubska, Bethel, Big Up!, Joint Venture Sound System, Love Sen-C Music, Splendid Sound, Dancehall Masak-Rah

Polecane

Share This