Ørganek z singlem zapowiadającym album stworzony z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Na płycie usłyszymy także Magdę Umer, Ralpha Kamińskiego i Klaudie Szafrańską


2021.07.18

opublikował:

Ørganek z singlem zapowiadającym album stworzony z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Foto: P. Tarasewicz / CGM.PL

„Fotograf Brok” to pierwszy singiel promujący album „Ocali nas miłość” stworzony przez zespół Ørganek z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Punktem wyjścia dla autorów były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów – Eugeniusza Lokajskiego „Broka”. Premiera płyty „Ocali nas miłość” odbędzie się 30 lipca.

Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie, aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same – mówi Tomasz Organek.

Kolekcja prawie tysiąca fotografii Lokajskiego w poruszający sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia i września 1944 roku, jak i ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy.

Koncert zespołu Ørganek i jego gości odbędzie się 24 lipca o godz. 21.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. 30 lipca płyta „Ocali nas miłość” pojawi się w sprzedaży.

Utworu „Fotograf Brok” możecie posłuchać klikając w zdjęcie poniżej.

 

Polecane

Share This