Osada Vida i fani


2009.11.27

opublikował:

Osada Vida i fani

Zapraszamy na spotkanie ze śląskim zespołem wykonującym rock progresywny, odwołującym się do tradycji takich gigantów gatunku, jak Yes czy Porcupine Tree, a koncertującym z Fishem czy Riverside; zespół będzie podpisywał swoją najnowszą płytę, swoisty koncept-album, „Uninvited dreams” (premiera: 16 listopada 2009 r.).

Osada Vida już od 11 lat konsekwentnie buduje swą markę na rynku muzycznym; starania te zaowocowały już pięcioma płytami, a dwie ostatnie wydane zostały przez Metal Mind Productions. Rzesze fanów tłumnie przychodzących na koncerty Osady Vida zawsze entuzjastycznie witają artystów, bez względu na szerokość geograficzną (grali na festiwalach progresywnych w Holandii, we Włoszech, we Francji, w Brazylii, w USA i na Wyspach Brytyjskich, gdzie zespół sprzedał największą ilość płyt). Bez oficjalnie wydanej płyty zespołowi trudno było przebić się do szerszego grona słuchaczy, ale nadzieja na zmianę pojawiła się razem z wydaniem trzeciej demówki „Osada Vida” oraz sukcesem grupy Riverside. Właśnie to wydawnictwo, oprócz ciepłego przyjęcia ze strony słuchaczy i krytyków, zaintrygowało także Piotra Grudzińskiego, gitarzystę warszawskiego kwartetu. W 2004 roku zaowocowało zaproszeniem Osady Vida do wspólnych występów (wraz z Riverside) w ramach Progressive Tour II. Płyta, wydana w 2006 roku (na początku tylko własnym sumptem), narobiła sporo zamieszania w progresywnym światku; została nagrodzona przez brazylijski portal Progressive Rock & Progressive Metal tytułem płyty miesiąca w lutym 2007! Osada Vida była dopiero drugim, po Riverside, polskim zespołem wyróżnionym w ten sposób. W grudniu 2007 roku Metal Mind Productions, za sprawą świeżo podpisanego kontraktu, wypuściła na rynek specjalną, zremasterowaną wersję płyty „Three seats behind a triangle”, wzbogaconą dodatkowo o dwa nowe utwory. Utwory te zdradzały już pewien kierunek, w którym zespół podążał przy okazji przygotowywania nowej płyty. Płyty „Uninvited dreams”, o której członkowie zespołu opowiedzą podczas sobotniego spotkania.

Zespół dotychczas koncertował m. in. z: Fish (GB), Riverside, The Black Noodle Project (FR), Totentanz, Ceti (Grzegorz Kupczyk, ex Turbo), Ira czy Ocean.

Tak pisał o nich Michał Wilczyński, autor biografii SBB: Czerpią wodę z różnych źródeł inspiracji. Tę różnorodność słychać w ich muzyce, jednak częstokroć bardzo odmienne i nieprzystające do siebie (jakby się zdawało…) tematy ubrano w jednolite szaty brzmieniowe. Dodajmy, że szaty dość bogate(…). Żywiołowość godna koncertowych nagrań Dream Theater i `nerw` godny SBB. Mamy do czynienia z fuzją ciężkiego rocka, psychodelii (w sensie niesamowitego klimatu) i rocka progresywnego. Muzyka intryguje. (…) Muzyka to bez wątpienia oryginalna – dlatego piszę, że nawiązują do prog-rocka, prog-metalu, a nie: grają. Osada Vida gra muzykę Osady Vida. Po prostu. (…)

skład:

Łukasz Lisiak – wokal i bas

Bartek Bereska – gitary

Adam Podzimski – perkusja i instrumenty perkusyjne

Rafał „R6” Paluszek – instrumenty klawiszowe

OSADA VIDA

28 listopada (sobota), godz. 18.00

EMPiK CH Silesia, Katowice, ul. Chorzowska 107

 

dyskografia:

„Moment krytyczny” (2000)

„W drodze na księżyc” (2002)

„Osada Vida” (2004 )

„Three seats behind a tringle ” (2006/2007)

„The body parts party” (2008); Metal Mind Productions

 

więcej:

www.osadavida.art.pl

www.myspace.com/osadavida

Polecane

Share This