Ostróda Reggae Festival: międzynarodowy skład Green Stage oraz 25-lecie kultury sound system w Polsce


2014.06.05

opublikował:

Ostróda Reggae Festival: międzynarodowy skład Green Stage oraz 25-lecie kultury sound system w Polsce

Organizatorzy Ostróda Reggae Festival (14-17 sierpnia) ujawniają kolejne szczegóły programu Green Stage – głównej sceny DJ’skiej podczas imprezy. Odbędą się tam celebracje 25-lecia kultury sound system w Polsce. Jubilaci Joint Venture Sound System i Love Sen-C Music zapraszają m.in. brytyjskich Vibronics oraz Silly Walks Discotheque z młodym jamajskim wokalistą RC. Festiwal po raz kolejny zdobył tytuł „Reggae Festiwal Roku” w głosowaniu czytelników jedynego pisma reggae w Polsce – „Free Colours”. Można już rezerwować sobie miejsce na polu namiotowym.

Mija 25 lat od czasu gdy pierwsze zorganizowane ekipy rozpoczęły w polskich klubach granie płyt reggae pod szyldem sound system. Ta nazwa wywodzi się z jamajskiej historii, gdzie pierwsze „tuby promocji reggae” pojawiły się już w latach 50-tych. Oprócz zabawy zapewniały również dostęp do nowej muzyki, promowały talenty i budziły świadomość. Scena sound system stała się nierozerwalnym i istotnym elementem światowej kultury reggae. Nie inaczej było w Polsce, gdy w latach 1988-89 pojawili się Joint Venture Sound System w Zgorzelcu i Love Sen-C Music w Lublinie. Ich specjalnym rocznicowym występom na Green Stage podczas ORF (JVSS 16.08 – Dub Day, LSM 17.08 – Reggae Day) towarzyszyć będzie czwórka czołowych zagranicznych przedstawicieli niezwykle licznej obecnie sound systemowej rodziny.

{sklep-cgm}

Pierwszymi z nich są Brytyjczycy z Vibronics. To czołowa ekipa związana z tzw. „UK dubem”, twórcy wielu albumów i dziesiątek singli. Powracają do Ostródy z koncept albumem „Empire Soldiers”, nagranym z francuskim Brain Damage i opowiadającym pomijaną w podręcznikach historię udziału w I wojnie światowej 3 mln żołnierzy z terenów byłych kolonii aliantów w Afryce, Azji i na Karaibach, Wystąpią w 5-osobowym składzie z trąbką, melodyką, wokalami Madu Messengera i Parveza oraz niezawodnym master-mindem dubu Steve’m Vibronics.

Kolejni goście na Green Stage to powstały w 1991 roku Silly Walks Discotheque. Sam Gentleman przez lata był stałą częścią tego fundamentalnego niemieckiego sound systemu i ekipy producenckiej. Oprócz występów i produkcji z Gentlemanem, śpiewał z nimi Patrice i cała śmietanka jamajskich wokalistów.  Ich „Smile Jamaica“ z Chronixxem był przebojem ubiegłego lata na Jamajce. Są jedną z najsilniejszych sound systemowych ekip w Europie. Zaliczyli występy na znaczących imprezach jak Summerjam, Reggaejam, Chiemsee Reggae, Rototom, Uppsala czy One Love Sound Fest. W Ostródzie wystąpią ze wschodzącą gwiazdą jamajskiej sceny – wokalistą RC aka Righteous Child, który po raz pierwszy pojawi się w Polsce.

Polecane

Share This