Ostróda Reggae Festival z nowymi gwiazdami

Zdobywca wielu Grammy i jeden z najważniejszych jamajskich artystów pierwszy raz w Ostródzie.


2017.04.03

opublikował:

Ostróda Reggae Festival z nowymi gwiazdami

foto: Artur Rawicz / mfk.com.pl

Gwiazdą tegorocznej edycji Ostróda Reggae Festival z pewnością będzie Shaggy (12.08), który na festiwalu wystąpi po raz pierwszy. Na Red Stage pojawi się również nowe odkrycie australijskiego reggae, grupa Kingfisha.

Siedemnasta edycja imprezy odbędzie się w dniach 10-13 sierpnia. Oprócz ogłoszonych właśnie artystów na festiwalowych scenach pojawią się m.in. Steel Pulse, Dreadzone i The Skints. Kolejnych artystów poznamy wkrótce.

{reklama-eventim}

 

Shaggy

Zdobywca wielu Grammy i jeden z najważniejszych jamajskich artystów cieszy się nieprzerwanym sukcesem w świecie reggae/dancehall, a jego wpływ na globalny pop jest niepodważalny.

Jest jednym z niewielu artystów reggae, którym udało się dotrzeć na top sprzedaży albumów i singli pop w USA, nie wspominając wielu innych krajów, gdzie osiągnął wielki sukces.

Urodził się w 1968 roku w Kingston na Jamajce i naprawdę nazywa się Orville Richard Burrell. Pseudonim Shaggy zyskał jeszcze jako dziecko od bohatera ze „Scooby-Doo”. W wieku 18 lat osiedlił się z matką w Nowym Jorku, gdzie zaczął nawijać w sound systemie Gibraltar Musik. Jego cover hitu ska Folkes Brothers „Oh Carolina” (1993) natychmiast stał się globalnym przebojem dosłownie wszędzie. Shaggy podbił świat płytą  „Boombastic” (1995). Utwór tytułowy sprzedał się w nakładzie ponad miliona sztuk, a płyta spędziła rok na pozycji 1 listy przebojów albumów reggae Billboard. Zdobyła nagrodę Grammy za najlepszy album reggae. Rok 2000 to jedna z najlepiej sprzedających się płyt reggae w historii „Hot Shot”. Ważnym albumem był „Intoxication”, nominowany do Grammy, z hitami jak „Church Heathen”. W 2007 roku Shaggy otrzymał na Jamajce Order of Distinction. Rok później zaśpiewał oficjalny hymn Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – „Feel the Rush”. Jego ostatnim albumem jest „Out of Many, One Music” (2013) nagrany razem ze Sly & Robbie i bardzo wysoko oceniany za wspaniałe poczucie oryginalnego jamajskiego reggae. W 2012 Shaggy założył wytwórnię, Ranch Entertainment, Inc i wciąż z sukcesem wydaje kolejne single. Jest także nieprzeciętnym biznesmenem i filantropem. Zawsze żył zgodnie z założeniem, że „dużo wymaga się od tych, którzy dużo otrzymują”. Założył Shaggy Foundation, organizację zajmującą się działalnością charytatywną i wspierającą szpitale.

Kingfisha

Tworzą ciężkie reggae i dub, powoli urastając do statusu czołowego australijskiego zespołu tego gatunku. Ta sześcioosobowa ekipa w miłość do jamajskich rytmów wplata osobistą głębię i buduje własny styl. Coś dla fanów charakterystycznej szkoły muzycznej Antypodów, szanowanej na całym świecie za zespoły pokroju Fat Freddy’s Drop.

Ich brzmienie akcentuje ciężkie i głębokie rytmy, jednocześnie robiąc wrażenie wyjątkową delikatnością i perfekcyjnymi soulowymi wokalami. Po niesamowicie przyjętym debiutanckim albumie zatytułowanym tak jak nazwa grupy i promowanym singlem „Piece of the Puzzle”, Kingfisha otrzymali propozycje tras, które zawiodły ich w takie miejsca jak kraje południowej Afryki. Na festiwalowych występach czują się jak ryba w wodzie i szybko pojawili się w line-upach czołowych imprez na Antypodach. Ostatnio Kingfisha wydali swój drugi studyjny album „Offered It Up” i w lecie grają po raz pierwszy europejską trasę, z występami m.in. na Reggae Sun Ska Festival, Rototom Sunsplash, Boomtown oraz w Ostródzie.


Polecane