Ostróda Reggae Festival – pierwsze zagraniczne gwiazdy w line-upie

Przed nami 19. edycja imprezy.


2018.12.23

opublikował:

Ostróda Reggae Festival – pierwsze zagraniczne gwiazdy w line-upie

foto: mfk.com.pl

Organizatorzy Ostróda Reggae Festivalu odsłaniają pierwsze karty 19. edycji. Właśnie ogłoszono, że na festiwalowych scenach pojawią się Gentleman’s Dub Club, Samory I oraz Jahneration. Festiwal odbędzie się w dniach 11-14 lipca.

Gentleman’s Dub Club (Wielka Brytania)
Euforyczna podróż przez czas, przestrzeń i bas załogę z Leeds, po sześciu latach znów w Ostródzie.

Gentleman’s Dub Club to dziewięcioosobowy zespół założony w Leeds na początku 2006 roku. Dzięki stylowi opartemu na reggae, dub, ska i roots, GDC dzięki super wysokiej energii wkroczyli na brytyjską scenę, grając na hucznych imprezach i festiwalach w całym kraju. Ich występy często kończą się szaleńczym młynem pod sceną, przypominającym imprezy ska z połowy lat 80.. Efekty na żywo i dubowy mix sprawiają, że dźwięk jest krystalicznie czysty, a ich dynamika na scenie zapewnia hipnotyzujące doświadczenie.

GDC supportowali m.in. Madness, Jerry’ego Dammersa (The Specials), Roots Manuva, The Streets, The Wailers, Zion Train, Foreign Beggars Live Band i innych. Pojawili się na Glastonbury, Latitude Festival, Outlook Festival, Secret Garden Party, Summerjam. W 2017 roku wydali uznany album z The Nextmen, „Pound for Pound”, z udziałem Joe Dukie (Fat Freddy’s Drop), Chali 2na (Jurassic 5), Kiko Bun i Hollie Cook. Teraz Gentleman’s Dub Club powraca z piątym, gorącym albumem „Lost in Space”. Prawdziwi koneserzy łączenia wpływów gatunków takich jak dub, reggae, ska, kultura basowa, jazz i wszystko pomiędzy, tym razem przyjęli futurystyczny ton, kontynuując misję odkrycia ostatecznego basu. Album promują pierwsze single, „Stardust” i „Turning Back” z Million Stylez, a album zostanie wydany w styczniu 2019 roku przez Easy Star Records.

Samory I (Jamajka)
Ożywcza, pełna ducha i odurzająca to tylko kilka słów opisujących muzykę tego młodego i prężnego jamajskiego artysty reggae, jednego z największych odkryć jamajskiej muzyki ostatnich lat.

Samory I obecny jest na lokalnej scenie reggae od 2015 roku zdobywając uznanie jako „Break-through Artist of the Year”. Jego pierwszym międzynarodowym wydawnictwem był singiel „Sceptre” wyprodukowany przez Russa Disciple z Wielkiej Brytanii. Rok później świat usłyszał go z niemieckimi producentami Silly Walks w „I am Gad”. Ponadto „Take me Oh Jah” i „African Daughter” były przebojami na międzynarodowe radiowych falach.

Przełomowym momentem w jego karierze była praca z uznanym jamajskim producentem Rory Stonelove. „Daje nam spojrzenie oczami młodzieży z getta we współczesnych czasach” – skomentował Rory na początku tego nowego rozdziału. Ich pierwszy singiel, „Rasta Nuh Gangsta” (2017), stał się natychmiastowym hitem (prawie 4 miliony odsłon!) i jest prawdziwym manifestem przeciwko brutalnym postawom gangsterów. Debiutancki album „Black Gold” został wydany przez wytwórnię Black Dub w 2017 roku. Wśród wielu znakomitych piosenek znajduje się tam także wyjątkowy cover „Is it Because I’m Black” Syla Johnsona – arcydzieło historii muzycznej walki o rasową równość.

Po światowym sukcesie płyty Samory’ego można było zobaczyć latem 2018 na najważniejszych europejskich festiwalach takich jak Reggae Sun Ska, Rototom Sunsplash czy Boomtown.

Jahneration (Francja)
Różnorodność, jedność i dzielenie się muzyką są ich głównymi sloganami. Mają zastosowanie zarówno w tekstach, jak i sposobie ich pracy. Wyjątkowy reggae / hiphopowy duet paryskich wokalistów i towarzysząca im grupa zdecydowani są promować swoje przesłanie na całym świecie. Po raz pierwszy zrobią to w Polsce.

Theo & Ogach założyli Jahneration w 2009 roku. Ich kariera rozpoczęła się od sukcesu wydanych w 2011 roku pierwszych singli „Me Nah Fed up” z Naâmanem i „The Answer”. Na początku 2013 roku duet wydał pierwszą wyprodukowaną przez siebie epkę „The Foreword”. W 2015 roku Jahneration połączyli siły z wytwórnią Ovastand. Wtedy narodził się pełny skład zespołu live, który można było zobaczyć na trasie we Francji i w… Indiach. Jahneration oferuje swój autorski i niezwykle skuteczny muzyczny wszechświat. Przekonują do siebie tłumy chwytliwymi melodiami i pozytywnie motywującymi tekstami – głównymi składnikami tego paryskiego dźwiękowego koktajlu. W 2017 roku wydali swój pierwszy album z udziałem Deana Frasera, Naâmana, Meta Dia i DJ Nix’on, kończący się remiksem Ondubground. Wystąpili w roli supportu Dub Inc na wyprzedanym koncercie w słynnym paryskim Zenith. Ich koncert został zarejestrowany i wyemitowany przez Arte TV. Październik 2018 przyniósł drugi album „Mic Sessions Vol.1”. Koncepcją płyty jest udział gościnnych wokalistów w każdej z piosenek. Usłyszysz tam Dub Inc, Naâmana, Derajah, Yanissa Odua, Volodia i wiele innych. Album promowany jest serią „street videos” – ulicznych występów przed mikrofonem. Statystyki pokazują miliony odsłon.

Polecane