Ostróda Reggae Festival: poznaliśmy kolejne gwiazdy


2016.03.23

opublikował:

Ostróda Reggae Festival: poznaliśmy kolejne gwiazdy

Do programu tegorocznego ORF dołączyli artyści z najwyższej światowej półki. 14 sierpnia wystąpi jamajski zestaw gwiazd: Tarrus Riley z Alaine, Deanem Fraserem i grupą The Blak Soil Band oraz wywodzący się z niemieckiego Seeed Frank Dellé (na zdjęciu).


Festiwal odbędzie się w tym roku po raz szesnasty. Impreza ruszy 11 sierpnia, zakończy się natomiast trzy dni później.

Tarrus Riley


Tarrus Riley urodził się w Nowym Jorku i dorastał na Jamajce. Jego ojcem jest weteran jamajskiej sceny Jimmy Riley. Tarrus cały czas otrzymuje wiele nagród za swoje dokonania. Wśród tytułów, które zdobył, są m.in. najlepszy głos, najlepszy męski wokalista, piosenka roku i przyznały je takie organizacje jak the Youth View Awards, The Star People`s Choice Awards, EME Awards czy the Reggae Academy. W 2009 roku jamajska telewizja CVM nagrodziła go tytułem „Najbardziej podziwiana piosenka 15 lat” za hit „She`s Royal”. W 2012 roku ukazał się jego akustyczny album „Mecoustic Riley”, a dwa lata później ostatni jak do tej pory „Love Situation”. Płyta została określona „prawdziwym hołdem dla epoki rocksteady”, a w jej nagraniu uczestniczyli m.in. U-Roy, Big Youth czy Konshens. Tarrus razem z Ellie Goulding pojawia się również w „Powerful” Major Lazer na ich ostatnim albumie „Peace is the Mission”. Tarrus Riley występował na kluczowych festiwalach na całym świecie, co w połączeniu z wieloma przebojami pozwala określić go jednym z najważniejszych jamajskich artystów XXI wieku.

Alaine jest wokalistką i autorką piosenek W wieku 9 lat była już ambasadorką Czerwonego Krzyża, występowała w kabaretowych show, prowadziła popularny program telewizyjny dla dzieci i pojawiła się w filmie „Serce Klary” u boku Whoopi Goldberg. W 2005 jej „No Ordinary Love” stał się przebojem na scenie reggae, która szybko odkryła jej wielki talent.

Dean Fraser jest jamajskim saksofonistą, który ma swój udział w setkach jamajskich płyt od połowy lat 70.. Grał na albumach największych – Petera Tosha, Bunny Wailera, Dennisa Browna, Burning Speara czy Black Uhuru. W 1993 roku od jamajskiego rządu otrzymał Musgrave Medal za zasługi w dziedzinie muzyki. Jego wkład do płyty „MTV Unplugged” Gentleman uważa za nieoceniony. Dean miał też swój polski udział – można usłyszeć go na albumach Rastasize i Bednarka, nagranych w Tuff Gong Studio. Powszechnie uważany jest za jednego z najważniejszych jamajskich muzyków.

Delle

Jeden z trójki wokalistów czołowej grupy reggae/dancehall na świecie – Seeed, powraca z nowym albumem „Neo”.

Trudno znaleźć w Polsce fana reggae, który nie znałby niemieckiej mega gwiazdy reggae / dancehall Seeed, która podbiła świat swoją wizją wielkiego muzycznego widowiska i osiągnęła szczyty komercyjnej popularności w swojej ojczyźnie. Wokaliści grupy udzielali się również w solowych projektach. Pochodzący z Ghany Frank Dellé połączył siły z czołowym mistrzem niemieckiej produkcji reggae Guido Craveiro na płycie „Dubxanne – Police in Dub”, gdzie w 2008 roku jeszcze pod pseudonimem Eased wspaniale zinterpretował „Roxanne”. Rok później ukazał się pierwszy solowy album Dellé – „Before I Grow Old”, będący owocem współpracy obu panów w oparciu o skład najlepszych niemieckich muzyków, m.in. z Seeed. Płyta spotkała się z bardzo dobrymi recenzjami i przyniosła przeboje „Pound Power” czy „Cry Out” – hymn Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA, gdzie Niemcy rywalizowały w jednej grupie z Ghaną. Hitem stała się również piękna reggae’owa interpretacja „Power of Love” Frankie Goes To Hollywood, a rozszerzona wersja płyty przyniosła drugi krążek wypełniony wersjami dubowymi.

W muzyce Dellé roots reggae i dub pięknie harmonizują z mocnym dancehall, a dzięki anglojęzycznym tekstom zyskała ona charakter międzynarodowy. Po kolejnych sukcesach Seeed Frank powrócił w 2015 roku z przejmującym „Light Your Fire”, odkrywającym zapomnianą prawdę, że u podstaw każdej religii leży miłość. W spektakularnym teledysku pojawili się m.in. przedstawiciele wielu grup wyznaniowych, wyrażając swój protest przeciwko opanowującemu ponownie świat szaleństwu wojen religijnych.

Gotowy jest już drugi solowy album Dellé „Neo”, który usłyszeć będzie można w Ostródzie. Singlem promującym jest „Tic Toc”, nagrany w duecie z Gentlemanem.

Polecane

Share This