Paszporty Polityki – historyczna nominacja dla Pablopavo


2017.12.07

opublikował:

Paszporty Polityki – historyczna nominacja dla Pablopavo

foto: Polityka / Leszek Zych

Już po raz 25. „Polityka” ogłasza nominowanych do swoich Paszportów, czyli jednych z najważniejszych i prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, ogromnie cenionej w środowiskach twórczych. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 9 stycznia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Gala będzie w całości transmitowana przez Telewizję TVN i szeroko relacjonowana w radiu TOK FM.

Poniżej przybliżamy artystów nominowanych w kategorii muzyka rozrywkowa oraz kandydata do Paszportu w kategorii literackiej, mającego już na koncie nagrodę za osiągnięcia w muzyce.

Hańba

Krakowska formacja (pierwotnie Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!) zadebiutowała w 2013 roku. Gra w składzie: Michał Radmacher – akordeon, klarnet, Andrzej Zagajewski – banjo, śpiew, Mateusz Nowicki – bęben, grzebień, śpiew, Jakub Lewicki – tuba, śpiew. Krytyka docenia oryginalność zespołu, który umiejętnie łączy folkowo-punkową muzykę z estetyką lat 30-tych XX wieku. W 2014 roku Hańba! zdobyła nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W sierpniu 2017 r. wydali album „Będą bić!”, na którym uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

Marek Pędziwiatr

Pianista, wokalista, raper, didżej, aranżer i producent. Ukończył Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W maju 2017 roku Marek Pędziwiatr razem z grupą młodych wrocławskich muzyków Electro Acoustic Beat Sessions nagrał i wydał album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”. Artysta sięgnął po mniej znane tematy muzyczne z twórczości Komedy. Pędziwiatr połączył jazzowe brzmienia z brawurowo wykonanymi przez siebie rapowanym partiami wokalnymi. Artysta pokazał ,że potrafi tłumaczyć języki gatunków muzycznych w sposób jasny, wszechstronny i zajmujący dla każdej grupy słuchaczy.

Stefan Wesołowski

Kompozytor, skrzypek i producent. Jest absolwentem Académie Musicale de Villecroze we Francji. Wesołowski wydał trzy solowe płyty. Do Paszportów Polityki nominowany jest Jego ostatni album „Rite of the End”. Krytycy docenili zmiany stylistyki w nowych kompozycjach – muzyka jest mroczna, dekadencka i bardzo plastyczna. Jacek Skolimowski recenzując najnowszą płytę Wesołowskiego napisał: „majstersztyk wypracowanego przez niego stylu, oszczędnego w środki kompozytorskie i poruszającego w mocnym emocjonalnym wyrazie”.

Oto wszyscy artyści zgłoszeni do Paszportu w kategorii Muzyka rozrywkowa: Michał Baj (DJ Eprom), Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński, Iron Noir, Jarecki, Kobieta z Wydm, Kacper Nowak (Steve Nash), Maciej Obara, Organek, Piotr Orzechowski, Robert Piernikowski, PRO8L3M, Raphael Rogiński, Artur Rumiński, Taco Hemingway, Ten Typ Mes, Trupa Trupa, Adam Witkowski, Zamilska.

Szansę na nagrodę ma również Paweł Sołtys, czyli Pablopavo. Artystę wyróżniono już Paszportem w kategorii muzycznej, tym razem doceniono jego literackie oblicze – zbiór opowiadań „Mikrotyki”. – Po raz pierwszy w historii Paszportów laureat z jednej dziedziny jest ponownie nominowany w innej. Paweł Sołtys pod pseudonimem Pablopavo otrzymał Paszport Polityki w 2015 roku w kategorii muzyka popularna. Tym razem jest nominowany w kategorii literatura za zbiór opowiadań „Mikrotyki”. Zebrane teksty były pisane przez wiele lat zanim autor zdecydował się je wydać. W „Mikrotykach” przeszłość wchodzi niespodziewanie w teraźniejszość i uświadamia, że wszystkie historie współistnieją na przekór czasowi – czytamy w uzasadnieniu. O Paszport Polityki w kategorii literatura walczą także Anna Cieplak i Marcin Wicha.

Polecane

Share This