Pat Metheny Trio – cztery koncerty w Polsce


2011.06.25

opublikował:

Pat Metheny Trio – cztery koncerty w Polsce

Polscy fani będą mieli możliwość usłyszeć Pat Metheny Trio na czterech wyjątkowych koncertach: 5 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, 6 listopada we wrocławskiej Hali Orbita, 8 listopada w poznańskiej Arenie oraz 9 listopada w warszawskiej Sali Kongresowej.

Bilety na wszystkie polskiego koncerty są już do nabycia za pośrednictwem www.eventim.pl  oraz www.ticketpro.pl , a dodatkowo  na koncert poznański także za pośrednictwem www.bilety24.pl .

Pat Metheny urodził się 12 sierpnia 1954 roku w Kansas i pochodzi z muzycznej rodziny. Mając 8 lat zaczął grać na trąbce a cztery lata później wybrał gitarę. Wkrótce rozpoczął regularną współpracę z najlepszymi zespołami jazzowymi w swoim stanie, zdobywając cenne doświadczenie w niezwykle młodym wieku. Profesjonalny debiut artysty na międzynarodowej scenie jazzowej nastąpił w roku 1974.

Pat Metheny swoją technikę doskonalił na Uniwersytecie w Miami oraz w słynnej Berklee College of Music w Bostonie. Tam właśnie na zdolności studenta zwrócił uwagę wykładowca oraz wibrafonista Gary Burton, który zaproponował Metheny’emu współpracę. W zespole Gary`ego Burtona Metheny spędził trzy lata, przejawiając charakterystyczny styl będący mieszanką swobodnej artykulacji oraz zaawansowanej rytmicznej i harmonicznej wrażliwości. Ten sposób improwizacji był z założenia nowatorski, jednak głęboko zakorzeniony w tradycji jazzowej.

Wraz z wydaniem pierwszego albumu „ Bright Size Life” w 1975 roku, Pat Metheny odkrył na nowo brzmienie tradycyjnej gitary jazzowej dla nowego pokolenia muzyków. Przez całą karierę artysta pracował nad udoskonalaniem improwizacyjnego i dźwiękowego potencjału tego instrumentu. W dorobku artysty znajdują się kompozycje na gitary solo, małe zespoły, instrumenty elektryczne i akustyczne, duże orkiestry jak również utwory baletowe. O wszechstronności Methenego świadczyć może współpraca jaką nawiązał z największymi gwiadami, takimi jak: Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock, Jim Hall, Milton Nascimento i David Bowie. Warto dodać, że już od ponad dwudziestu lat Pat Metheny współpracuje z pianistą jazzowym Lyle Maysem, a ich kooperacja porównywana jest zarówno przez krytyków jak i słuchaczy do tak wybitnych duetów jak Lennon/McCartney czy Ellington/Strayhorn

Pat Metheny jest nie tylko znakomitym muzykiem, ale również aktywnie działa na polu akademickim. W wieku 18 lat został najmłodszym nauczycielem muzyki na Uniwersytecie w Miami, a rok później na amerykańskiej wyższej uczelni muzycznej – Berklee College of Music, gdzie w roku 1996 otrzymał tytuł doktora. Co więcej, Pat Metheny prowadzi liczne warsztaty muzyczne na całym świecie od Dutch Royal Conservatory do Thelonius Monk Institute of Jazz i sal wykładowych Azji i Południowej Ameryki. Jest też prawdziwym muzycznym pionierem w dziedzinie muzyki elektronicznej i jednym z pierwszych muzyków jazzowych, który potraktował syntezator jako poważny instrument muzyczny. Na wiele lat przed wynalezieniem technologii MIDI, Metheny uzywał Synclavier jako narzędzia kompozytorskiego. Był również kluczową postacią przy opracowywaniu kilku nowych rodzajów gitar takich jak: akustycznej gitary sopranowej, 42- strunowej gitary Pikasso, gitary Ibanez PM-100 oraz różnorodnych innych typowych instrumentów.

Jedną rzeczą jest osiągnąć popularność jako muzyk, lecz zupełnie czymś innym jest otrzymywać tego rodzaju uznanie, jakie zdobył wśród krytyków i rówieśników. W ciągu lat wygrał niezliczone ankiety na „Najlepszego Jazzowego Gitarzystę” i nagrody w tym Złote Płyty za „(Still Life) Talking”, „Letter from Home” oraz „Secret Story”. Zdobył też sześciokrotnie nagrody Grammy w różnorodnych kategoriach muzycznych w tym Najlepszą Rockową Instrumentację, Najlepsze Współczesne Nagrania Jazzowe, Najlepsze Jazzowe Solo Instrumentalne, Najlepszą Kompozycję Instrumentalną. Pat Metheny Group zdobyła bezprecedensowo po kolei siedem Grammy za siedem kolejnych albumów.

Metheny spędza większość swojego życia w podróży, dając średnio 120-240 koncertów rocznie od 1974 roku. W chwili pisania tej biografii, nadal jest najjaśniejszą gwiazdą jazzowej społeczności, poświęcając czas zarówno na swoje własne projekty, pojawiających się artystów jak i stałych weteranów, pomagają im dotrzeć do ich publiczności jak też zrealizować ich własne artystyczne wizje.

Szczegółowe informacje dotyczące polskiej trasy Pat Metheny Trio:

05.11.2011 Zabrze / Dom Muzyki i Tańca

bilety: od 120 pln do 160 pln

do nabycia: www.ticketpro.pl, www.eventim.pl

 

06.11.2011 Wrocław / Hala Orbita

bilety: od 100 pln do 200 pln

do nabycia: www.ticketpro.pl, www.eventim.pl

08.11.2011 Poznań / Hala Arena

bilety: od 120 pln do 180 pln

do nabycia: www.ticketpro.pl, www.eventim.pl, www.bilety24.pl

09.11.2011 Warszawa / Sala Kongresowa

bilety: od 100 pln do 200 pln

do nabycia: www.ticketpro.pl, www.eventim.pl

Polecane

Share This