Peaches i inni na Nowych Horyzontach


2012.05.23

opublikował:

Peaches i inni na Nowych Horyzontach

Peaches – królowa sekstroniki i jedna z największych skandalistek sceny muzycznej, norweska multiinstrumentalistka Hanne Hukkelberg oraz Saintbox w składzie: Gaba Kulka, Olo Walicki i Maciek Szupica to kolejni wykonawcy T-Mobile Nowe Horyzonty we wrocławskim Arsenale (19-29 lipca). W ramach festiwalu, 21 maja, ruszyła także druga edycja konkursu „Zrób głośniej!”, który polskim artystom daje szansę zagrania obok gwiazd Klubu Festiwalowego Nowych Horyzontów.

Peaches to niekwestionowana królowa estetyki electroclash i jedna z największych prowokatorek i skandalistek w całej historii światowej popkultury. Ta kanadyjska diablica urodziła się w 1968 roku – roku kontrkulturowego buntu i seksualnej rewolucji – jako Merrill Beth Nisker w rodzinie o polskich korzeniach (jej dziadkowie pochodzili z Ustrzyk Dolnych). Wzorowała się na niej Christina Aguilera w czasie „niegrzecznego” okresu swojej kariery, Britney Spears proponowała jej współpracę, a Avril Lavigne dosłownie splagiatowała jeden z jej utworów. Najsłynniejsi projektanci mody z upodobaniem wykorzystują jej muzykę podczas swoich pokazów. Jest samowystarczalna – sama komponuje, pisze teksty, gra na wszystkich instrumentach i samodzielnie produkuje swoje utwory, na których też sama śpiewa. Nagrywała z Iggym Popem, Pink, R.E.M. czy Flaming Lips. Jej muzyka to karkołomna mikstura przygotowana z brzmień radykalnego techno i siarczystego electro, z intensywnym posmakiem glam rocka z lat 70-tych XX wieku i agresywnego gangsterskiego hip hopu, a wszystko to podlane punkową bezkompromisowością  i feministycznym sosem wypływającym z zaangażowanych tekstów artystki. Peaches to ekstrawagancki, muzyczny show, naładowany seksem i rock`n`rollem – sama wokalistka określa gatunek, który wykonuje mianem „sekstroniki”. We Wrocławiu artystka zaprezentuje się 27 lipca z projektem: Peaches & dj Extravaganza.

Sceniczne skandale Peaches 23 lipca złagodzi z pewnością  multiintrumentalistka z Norwegii – Hanne Hukkelberg. Jej muzyka zręcznie wymyka się wszelkim kategoryzacjom. Hanne już w wieku trzech lat próbowała śpiewać i grać na różnych instrumentach, a jako nastolatka została wokalistką doom-metalowego zespołu Funeral. Próbowała swoich sił w rozmaitych stylistykach: w improwizacji, metalu, jazzie, elektronice, rocku i w popie. Jej debiut płytowy Little Things był zbiorem zuchwałych i ekscentrycznych piosenek, wydany po nim album zatytułowany Rykestrasse 68 zaskakiwał ciepłem i lirycznością, a jego następca Blood From a Stone eksplorował tereny romantycznego indie rocka po traktach wydeptanych wcześniej przez Cocteau Twins, Pixies, PJ Harvey czy Sonic Youth. I to  właśnie takie niekonwencjonalne podejście do popu, jazzu i art rocka przyniosło tej skandynawskiej wokalistce światowe uznanie.  Najnowsza płyta Hanne – Featherbrain – jest syntezą jej wcześniejszych dokonań.

Polską reprezentację w Arsenale 22 lipca zasili The Saintbox, który tworzą: utalentowana, oryginalna wokalistka i multiinstrumentalistka Gaba Kulka, jazzowy kompozytor i kontrabasista Olo Walicki, jeden z filarów yassowego nurtu w polskiej muzyce i multimedialny artysta Maciej Szupica, związany z takimi formacjami jak D4D czy Gypsy Pill. Płyta trójki artystów miała swoją premierę w marcu 2012 roku. To muzyka pełna głębi, niepokoju, zmiennych emocji i zaskakujących kulminacji – czasami mroczna, momentami wręcz żartobliwa, pełna odniesień do jazzu lat 70-tych, folku, rocka i dream popu. Całość brzmi jak soundtrack do onirycznego, pełnego surrealizmu filmu – to fikcyjna ścieżka dźwiękowa do obrazu, którego poszczególne sceny i sekwencje pojawiają się same w głowie słuchacza wraz z jego odbiorem. To wszystko razem sprawia, że koncerty The Saintbox to nie tylko przeżycie audiowizualne – to także zainspirowana przez tych nietuzinkowych artystów podróż w głąb siebie – to konfrontacja z własnymi lękami, marzeniami i snami.

W ramach Nowych Horyzontów ruszyła kolejna edycja konkursu „Zrób głośniej!”. To niepowtarzalna szansa dla polskich artystów, by wystąpić w lipcu u boku muzycznych gwiazd w Klubie Festiwalowym we wrocławskim Arsenale. Nie ma ograniczeń gatunkowych, nieważny jest też dorobek – do konkursu mogą przystąpić zarówno debiutanci, jak i artyści funkcjonujący już na muzycznej scenie. Wystarczy odwiedzić portal T-Mobile Music, zarejestrować się jako wykonawca, dodać utwór i zgłosić się do konkursu. Szansę wystąpienia na muzycznej scenie 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu otrzyma aż trzech wykonawców, wyłonionych w otwartym głosowaniu przez użytkowników portalu, a następnie – podczas przesłuchań na żywo – wskazanych przez profesjonalne jury.

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu rozpoczęło się 21 maja i potrwa do 3 czerwca. Następny etap, czyli głosowanie internautów, potrwa od 4 do 10 czerwca, a przesłuchania klubowe odbędą się 14 czerwca, tradycyjnie w klubie Chwila.

Polecane

Share This