Perełki norweskiej awangardy w Polsce


2010.08.21

opublikował:

Perełki norweskiej awangardy w Polsce

Maja Ratkje – pierwsza dama norweskiej awangardy i dadaistyczny trikster Jono El Grande to artyści, którzy podczas AVANT ART FESTIVAL we Wrocławiu odkryją przed polską publicznością zupełnie nowy wymiar muzycznej sceny norweskiej.

Maja Ratkje uznawana jest za pierwszą damę awangardowej muzyki norweskiej. Kompozytorka utworów na orkiestrę, wykonawca operowy, improwizatorka i artystka eksperymentalnej elektroniki, twórczyni muzyki elektroakustycznej – tymi wszystkimi określeniami mogła poszczycić się Maja Ratkje jeszcze przed swoimi trzydziestymi urodzinami. Zanim rozpoczęła międzynarodową karierę, zdobywała nagrody kompozytorskie w swoim kraju. Pierwszy album Voice wydała w 2002 r., a jej eksperymentalną metodę śpiewu porównywano do technik wokalnych takich sław jak Jaap Blonk i Phil Minton.

Maja studiowała kompozycję na Norweskiej Akademii Muzycznej, pobierała też lekcje u Louisa Andriessena, Sofii Gubaiduliny i Richarda Barretta. Wygrała wiele międzynarodowych konkursów, zajęła drugie miejsce w konkursie muzyki elektroakustycznej imienia Luigiego Russolo za utwór na saksofon i elektronikę (Sinus Seduction), zdobyła nagrodę Arne Nordheima. Równolegle Ratkje rozwinęła swoje umiejętności w wolnej improwizacji. W 1995 roku założyła z przyjaciółmi ze studiów kwartet Spunk. Formacja zwróciła na siebie uwagę i w 1999 roku wytwórnia Rune Grammofon wydała debiutancki album Eneste Jeg Vet Er At Det Ikke Er En Støvsuger, który uczynił z nich jedną z najważniejszych eksperymentalnych zespołów w całej Skandynawii. Płyta otrzymała doskonałe recenzje w prasie specjalistycznej i wkrótce grupa zyskała spore uznanie międzynarodowej publiczności. Uczestnicząc w warsztatach muzycznych z Otomo Yoshihide, artystka spotkała noisowe duo Jazzkamer i nawiązała z nim długoletnią współpracę. Ratkje brała także udział w  projekcie remiksów Jazzkamer pod tytułem Rolex. Wciąż aktywna na awangardowej scenie udzielała się też w wielu innych projektach, takich jak metalowy zespół Trinacria, noisowy duet Fe-mail, tercet Agrare i akustyczne trio Poing. Weszła też w kolaborację z Jaapem Blonkiem i innymi sławami muzyki eksperymentalnej i komponowała muzykę do filmów, spektakli teatralnych i tanecznych oraz instalacji. W 2003 roku zagrała główną rolę w swojej własnej operze opartej na tekstach z Nag Hammadi.

Elektronika, potężna improwizacja i niezwykły głos wokalistki sprawiają, że Ratkje stała się jedną z najbardziej znaczących postaci współczesnego eksperymentu muzycznego – nie tylko w Norwegii, ale także w całej Europie.

Nie mniej wyrazistą postacią na scenie norweskiej jest Jono El Grande – genialny samouk, kompozytor, muzyk, dyrygent i dadaistyczny trikster. Mimo coraz szerszego uznania, wciąż jest outsiderem na norweskiej eksperymentalnej scenie muzycznej. Na pytanie Franka Zappy: „Czy jest miejsce dla humoru w muzyce?” Jono całą swoją twórczością odpowiada twierdząco. Każdy, kto kiedykolwiek był świadkiem jego występu scenicznego, może potwierdzić, że Jono to wielki komik i znakomity kompozytor, i to w idealnie zrównoważonych proporcjach.

Jono wydał swój debiutancki mini album Utopian Dances w 1999 r. Była to kolekcja absurdystycznych utworów instrumentalnych nagranych przy użyciu podstawowego syntezatora w jego własnym domu. W 2003 r. świat ujrzał jego nowe dzieło, Fevergreens, płytę nagraną przy udziale 9-osobowej orkiestry, która czerpie inspiracje z klasycznego rocka progresywnego, muzyki filmowej, easy listening i popu.  Najnowszy album pt. Neo Dada pełen jest muzycznych przygód, dziwacznych przejść, kuriozalnych kombinacji dźwięków i instrumentów, skomplikowanego metrum i dobrej porcji czystej zabawy, a wszystko to naszpikowane muzycznymi haczykami, które wczepiają się w mózg jak denerwująca piosenka popowa. Na tej płycie można odnaleźć elementy nurtu Canterbury Rock czy RIO i ślady inspiracji Gentle Giant, Frankiem Zappą, Henry’m Cowem i Magmą. Wykonując utwory na koncertach, prezentuje je w dadaistycznym, kolorowym sosie, co czyni z jego występów przeżycie muzyczne i parateatralne.

Obie gwiazdy Avant Art Festival wystąpią we wrocławskim Imparcie, 25.09 (Maja Ratkje) i 26.09.2010 r. (Jono El Grande).  W ramach festiwalu zobaczymy także m.in. Alva Noto, duety James Plotkin&Mick Harris i Arve Henriksen&Jan Bang oraz Offonoff i Radian, a eksperymentalny performance zaprezentuje m.in. słynny Verdensteatret.

Więcej informacji na stronie: www.avantfestival.pl

Polecane

Share This