Pierwsza Dama Bluesa powraca!


2012.03.26

opublikował:

Pierwsza Dama Bluesa powraca!

„ElaeLa” to nowa autorska płyta Pierwszej Damy Bluesa, Elżbiety Mielczarek. Artystka w latach 80-tych, będąc u szczytu popularności, zniknęła nagle ze sceny, by teraz pojawić się na niej na nowo w wielkim stylu i w znakomitym towarzystwie. „ElaeLa” to pierwsza studyjna płyta Eli Mielczarek w ogóle. W nagraniach wzięło udział grono znakomitych gości, wśród których znaleźli się: Grzegorz Kapołka (m.in. Irek Dudek, Ewa Uryga, Krystyna Prońko), Andrzej Ryszka (m.in. Tomasz Stańko, Tadeusz Nalepa, Wojciech Waglewski), Mirosław Rzepa (m.in. Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys), Dariusz Ziółek (m.in. big-band Zygmunta Kukli, Ryszard Rynkowski, Lora Szafran) i Leszek Winder (m.in. Krzak).

Na albumie znajduje się 9 kompozycji. Wszystkie utwory to autorskie kompozycje Elżbiety Mielczarek, z wyjątkiem „Kołysanki” (Django Reinhardt) oraz „Opowieść mam” (Andrzej Ryszka). Również teksty na płycie, z wyjątkiem „Kołysanki” i „Mississippi” (Marek Kreutz) są autorstwa Elżbiety Mielczarek. 

Elżbieta Mielczarek, znana z takich kompozycji jak „Poczekalnia PKP” oraz „Hotel Grand”, już jako dziesięciolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Wkrótce potem, zafascynowana muzyką jazzową, rythm&bluesem oraz rock`n`rollem, sięgnęła po gitarę.


Jeszcze w liceum Mielczarek zaczęła występować w łódzkim studenckim klubie „Siódemki” i założyła swój pierwszy zespół. Po przeprowadzce do Warszawy grała z ulicznymi kapelami amerykański blue grass, aż odkryła, że jej powołaniem jest muzyka bluesowa. Po sukcesie „Poczekalni PKP” artystka ze swoim zespołem przez 2 lata intensywnie koncertowała po całej Polsce, co zaowocowało płytą „Blues Koncert” (1983).

W poszukiwaniu dalszej drogi wokalistka postanowiła zrobić sobie przerwę w graniu, w 1987 roku spotkała buddyjskiego Lamę, przeszła na buddyzm i w kolejnym roku wyjechała z kraju. W Niemczech Mielczarek skoncentrowała się na nauce chińskiej, potem japońskiej medycyny i prowadzi aktualnie prywatną praktykę.

W 2003 roku artystka przyjechała na dłużej do Polski i powróciła do muzykowania.

Mielczarek współpracowała w tym okresie m.in. z Piotrem Rucińskim w ramach projektu „Ela Sings The Blues”, towarzyszącego reedycji jej pierwszego albumu, oraz działała w progresywnym projekcie E.M.- Tronic.

 

Lista utworów:

1.Mgła nad miastem 

2.Kołysanka 

3.Przestrzeń będzie ze mną 

4.Spacer nad jeziorem 

5.Mississippi   

6.Wyszedłeś  

7.Opowieść mam  

8.Żółty balonik 

9.Zaśpiewać ci chcę


Elżbieta Mielczarek

„ElaeLa” (CD DG)

Premiera: 26.03.12

Polecane

Share This