Pierwsza gwiazda jesiennej Ery Jazzu


2012.07.08

opublikował:

Pierwsza gwiazda jesiennej Ery Jazzu

Uwielbiany przez publiczność europejskich festiwali i hołubiony przez krytyków na całym świecie  pojawi się wraz z zespołem na jedynym koncercie w Polsce  ( 10.10 -Warszawa, Palladium).

Koncert zespołu Nguyena Le wpisuje się w nową koncepcje naszej imprezy – wyjaśnia Dionizy Piątkowski, dyrektor Ery Jazzu . W ciągu kilkunastu lat zaprezentowaliśmy najwybitniejszych i najpopularniejszych artystów : od Diany Krall i Herbiego Hancocka po Casandrę Wilson i Al Di Meolę. Ale Era Jazzu to przede wszystkim prezentacja twórców, którzy są niekwestionowanymi gwiazdami w USA i w Europie, ale nie znani są polskiej publiczności. To właśnie koncertami Ery Jazzu pokazaliśmy po raz pierwszy Omara Sosę, Marizę, Angelique Kidjo, Abbey Lincoln, Kronos Quartet, Freddie`go Cole`a, Dianne Reeves. W nowym sezonie  Era Jazzu promować będzie wybitnych artystów, którzy będąc gwiazdami największych festiwali i prestiżowych estrad, zdobywając najważniejsze nagrody, nagrywając bestsellerowe albumy  dotąd nie pojawiali się w Polsce. Pierwszym naszym gościem będzie Nguyen Le – niekwestionowany wirtuoz jazzowej gitary. Nguyen Le na koncie kilkanaście albumów  (w tym rewelacyjny Celebrating Jimni Hendrix   ) i lukratywny kontrakt z prestiżową ACT Records. Jego najnowszy album   Songs Of Freedom ” zyskał nagrodę Albumu Roku 2011 i jest swego rodzaju manifestem młodego artysty, który antywojenne songi z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wplótł w jazz-rockowe ramy. Znalazły tu nową formę dzięki gitarze Nguyen Le i udziałowi zaproszonych gwiazd. Koreańskiej wokalistce Youn Sun Nah, śpiewającej zmysłowym głosem „Eleanor Rigby”, towarzyszą dźwięki chińskiego instrumentu smyczkowego erhu i rockowa gitara Le. W „Come Together” wystąpiło aż czworo śpiewających gości, a interpretacja ma arabski charakter. W ekspresyjnym przeboju Led Zeppelin „Black Dog” charyzmatycznego głosu użyczył Dhafer Youssef. W

projektach gitarzysty udział brali m.in. Yellowjackets, Uri Caine, Johnny Griffin, Didier Lockwood, Carla Bley, Steve Swallow, Randy Brecker, Toots Thielemans, Courtney Pine, Steve Lacy, Dee Dee Bridgewater, Gil Evans, Quincy Jones, Miroslav Vitous, Trilok Gurtu,

Dewey Redman, Jon Christensen, Nana Vasconcelos, Paolo Fresu, Kenny Wheeler, John Taylor, Richard Bona, Paul McCandless John McLaughlin, Michel Petrucianni, Markus Stockhausen, Enrico Rava, Ray Anderson, Dave Douglas i wielu, wielu innych.

Egzotyczny artysta -rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski – jest wspaniałym przykładem globalizacji we współczesnej muzyce. Choć zafascynowany jest zarówno jazzem, jak  i rockiem to niezwykle konsekwentnie łączy w swojej muzyce rytmy i melodie z innych stron świata, w tym rodzinnego Wietnamu. Rzadko zdarza się, by w osobie jednego muzyka łączyły się południowoazjatycka tradycja muzyczna, fascynacja melodyką arabską i miłość do klasyki rocka i jazzowej improwizacji  .

Era Jazzu :  NGUYEN LE –  From Hendrix to Jazz

10.10.2012, godz.20.oo  – Warszawa – Palladium

KUP BILET:


Polecane

Share This