Pierwsza polska biografia The Smiths


2018.04.13

opublikował:

Pierwsza polska biografia The Smiths

Maciej Koprowicz, dziennikarz serwisu Antyradio.pl, postanowił napisać książkę o autorach takich utworów jak „There Is a Light That Never Goes Out”, „How Soon Is Now?” czy „This Charming Man”, czyli o The Smiths. Pierwsza nieoficjalna biografia tego zespołu w Polsce pojawi się na rynku już za tydzień.

Książka „The Smiths. Piosenki o twoim życiu” została napisana na podstawie setek prasowych i internetowych wywiadów oraz artykułów, a także obszernych publikacji zagranicznych. Uwzględnia informacje zawarte po raz pierwszy w autobiografiach Johnny’ego Marra i Morrisseya, co czyni ją jedną z najaktualniejszych pozycji tego typu na świecie. Ponadto, zawiera ona również opis wpływu The Smiths na polską scenę muzyczną.

Napisałem tę książkę, by walczyć z mitem, że w Polsce nikt nie zna i nie lubi The Smiths. Bardzo wielu moich znajomych jest fanami tego zespołu, dla których jego twórczość bezdyskusyjnie należy do muzycznego kanonu. Dla młodych słuchaczy muzyki najlepszym albumem lat 80. jest „The Queen Is Dead”, nie „Brothers In Arms”, czy „The Joshua Tree”. Dla nich muzyczny panteon wygląda inaczej, niż dla starszego pokolenia słuchaczy. Zresztą, nawet w latach 80. , na bieżąco, zespół miał w Polsce duże grono fanów, także wśród muzyków, o czym przypomina rozdział w mojej książce „The Smiths a sprawa polska – wspomina autor książki. – Poza tym, The Smiths to zespół z fascynującą historią i przekazem uniwersalnym pod każdą szerokością geograficzną. Z tekstami Morrisseya mogą utożsamiać się młodzi ludzie w każdej epoce – zwłaszcza nieśmiali outsiderzy, którym nie układa się w pracy i życiu prywatnym, wrażliwi na sztukę, popierający równość ze względu na płeć i tożsamość seksualną, respektujący prawa zwierząt. Znam wielu takich ludzi. Ale The Smiths jest dla wszystkich – myślę, że każdy przeżył w swoim życiu choć jedną z historii, o których śpiewa Moz – dodaje.

Premierze książki towarzyszyć będą trzy spotkania autorskie – 20 kwietnia w Warszawie (ADA Puławska), 26 kwietnia w Gliwicach (Stacja Artystyczna Rynek) oraz 8 maja w Toruniu (Od Nowa).

„The Smiths. Piosenki o twoim życiu” to książkowy debiut Macieja Koprowicza.

Polecane

Share This