Pierwsze gwiazdy tegorocznego festiwalu w Jarocinie


2012.02.27

opublikował:

Pierwsze gwiazdy tegorocznego festiwalu w Jarocinie

Agencja Go Ahead informuje, że podczas Festiwalu w Jarocinie (20-22 lipca) zagrają formacje Against Me!, TZN Xenna oraz Lipali!

Against Me! to pochodząca z Floryda fenomenalna punk-rockowa formacja założona w 1997 roku. Mają na swoim koncie pięć długogrających albumów, są uważani za jeden z najważniejszych i najlepszych aktualnie istniejących zespołów punk-rockowych Ostatni krążek ukazał się w roku 2010 i był zatytułowany „White Crosses”. Aktualnie Amerykanie pracują nad nową płytą, zatem w Jarocinie spodziewać można się zarówno ich najważniejszych utworów w karierze, jak i kilku nowych utworów. Against Me! początkowo był solowym projektem Toma Gabela. Muzyk zainspirowany akustycznymi prostest-songami występował w zaprzyjaźnionych pubach, klubach i na squatach. Z czasem skład rozrósł się do czterech osób – w tym ustawieniu grupa nagrała debiutancki album „Reinventing Ax Rose” (2002). Melodyjność i piorunująca mieszkanka folku, country i punk-rocka zainteresowała label Fat Wreck nakładem którego ukazała się druga płyta grupy „Eternal Cowboy” (2003).

Za najważniejszy album w dorobku Against Me! krytycy zgodnie uznają „Searching For The Former Clarity”(2005) nazwany przez serwis allmusic jednym z najlepszych punkowych krążków roku. Efektem był status gwiazdy podczas legendarnego Warped Tour w 2006 roku!

W 2007 ukazał się krążek „New Wave” wyprodukowany przez kultowego Butcha Viga, producenta „Nevermind” Nirvany, który odpowiada także za realizację „White Crosses”. Dwa ostatnie albumy Against Me! to krążki wydane dla wytwórni Sire Records, majorsa, z którym formacja rozwiązała jednak kontrakt by wrócić do swych punkowych, rebelianckich korzeni. Najnowszy album będzie kwintesencją stylu DIY – Against Me! nagrywają go we własnym studiu (Total Treble Studio), zaś wydaniem zajmie się założona przez grupę wytwórnia Total Treble Music.

TZN Xenna to prawdziwa legenda polskiego punk-rocka! Jedna z nielicznych formacji w historii polskiej muzyki punkowej, która nigdy nie zagrała w Jarocinie. Muzycy grupy nie zdecydowali się nigdy na występ na festiwalu w latach 80-ych z powodów politycznych. Dzisiaj gdy festiwal nie jest już obarczony żadnymi politycznymi względami reaktywowana TZN Xenna postanowiła dopisać ten brakujący rozdział swojej historii.

Zespół TZN Xenna powstał w sierpniu 1981 roku w Warszawie z inicjatywy wokalisty Krzysztofa „Zygzaka” Chojnackiego, gitarzysty Marka „Markusa” Kucharskiego, perkusisty Tomasza „Gogo Szulca” Kożuchowskiego i basisty Piotra „Czombego” Dubiela, którego wkrótce zastąpił Jacek „Sydney” Ziętała (Dubiel został gitarzystą Deutera).

Wiosną 1982 zespół zagrał trasę „Rock Galicja” wraz z Dezerterem i Deuterem w południowej części Polski występując m.in. w Rzeszowie i Krośnie. W sierpniu wygrał eliminacje na festiwalu „Open Rock” w krakowskiej „Rotundzie” występując m.in. u boku grup: Turbo i Stalowy Bagaż, który umożliwił mu występ na festiwalu w Jarocinie. Muzycy jednak zrezygnowali z tej możliwości określając to miejsce mianem „festiwalu milicyjnego”.

W tym czasie grupa pojawiła się w reportażu Telewizji Polskiej dotyczącym subkultur („Sposob na życie” Ewy Skurczyńskiej), a także w programie o polskich punkach zrealizowanym przez zachodnioniemiecką stację ARD. Jesienią miejsce „Markusa”, który został wcielony do LWP zajął Andrzej „Falkonetti” Kuszpyt, z którym TZN Xenna zagrała koncert w Sali Kongresowej.

W 1983 „Zygzak” został usunięty z zespołu, a obowiązki wokalisty przejął „Falkonetti”. Niewiele później muzycy przerwali działalność. „Gogo Szulc” odszedł do zespołu Tilt, natomiast „Sydney” w drugiej połowie lat 80. nawiązał krótką współpracę z Robertem Gawlińskim (wówczas ex–Madame) w jego zespole The Didet Bidet. W 1984 roku TZN Xenna została reaktywowana przez: „Zygzaka”, „Markusa”, „Falkonetti`ego” (gitara basowa) i nowego perkusistę Dariusza „Dynię” Dynowskiego. W tym składzie zespół wystąpił w październiku w warszawskim klubie „Stodoła” grając obok Siekiery i amerykańskiej grupy Youth Brigade.

W następnym roku muzycy wystąpili m.in. na festiwalu „Róbrege”, oraz nagrali w tonpressowskim studiu cztery utwory: „Dzieci z brudnej ulicy”, „Ciemny pokój”, „Gazety mówią” i „Nasz świat”. W pięcioosobowym składzie TZN Xenna grała koncerty do połowy 1987 roku, kiedy to muzycy postanowili zakończyć działalność. „Zygzak” później kontynuował granie w zespołach Lumpers i The Klaszcz. Wystąpił gościnnie na płytach: „Zdrada” (1996) zespołu Farben Lehre (śpiewając w utworze „Gazety mówią”), oraz na koncertowym albumie Armii „Koncert na XX-lecie” (wykonując utwór „To moja zemsta”). Dynowski w latach 2000–2003 był perkusistą grupy Deuter.

2 lipca 2011 TZN Xenna w składzie m.in. z „Zygzakiem” i „Dynią” zagrał ponad godzinny koncert w ramach II edycji festiwalu Rock na Bagnie w Strękowej Górze. Jesienią 2011 TZN Xenna zagrała 2 koncerty w Suwałkach i Warszawie, a w lutym 2012 po raz pierwszy zagrała w Poznaniu.

Lipali to polski zespół muzyczny założony przez Tomasza Lipnickiego w 2000 roku, po rozwiązaniu grupy Illusion w roku 1999. Początkowo Lipali była solowym projektem Lipnickiego, który nagrał debiutancki album „Li-pa-li” (2000) z udziałem muzyków sesyjnych. W 2003 roku do grupy dołączyli perkusista Łukasz Jeleniewski i basista Adrian Kulik z którymi w składzie nagrał m.in. albumy „Pi” (2004) i „Bloo” (2007).


W 2008 roku grupa uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku rock/metal za wydawnictwo „Bloo”. W 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej Lemon Records ukazał się czwarty album grupy pt. „Trio”. Na albumie ukazała się m.in. interpretacji utworu „Biała flaga” z repertuaru grupy Republika. W lutym 2010 roku wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku rock.


21 czerwca 2011 roku ukazał się pierwszy album koncertu zatytułowany „Akustyk Live”. Akustyczny koncert został zarejestrowany w sali koncertowej Polskiego Radia im. S.Lutosławskiego (S1) w Warszawie 16 kwietnia także 2011 roku.

Już wkrótce rozpocznie się sprzedaż biletów oraz karnetów na Jarocin! O starcie sprzedaży poinformujemy w kolejnej informacji prasowej!

Polecane


Share This