Pinnawela – „Renesoul”


2011.02.28

opublikował:

Pinnawela – „Renesoul”

Najnowsza płyta Pinnaweli (Paulina Przybysz) „Renesoul” powstawała 2 lata. Artystka tworzyła projekty w kilku mieszkaniach, zakochana, ze złamanym sercem, z wielkim brzuchem, z dzieckiem na kolanach, w udanym związku. Połowa materiału to piosenki polskojęzyczne, druga połowa, to utwory po angielsku.


Płytę otwiera intro słowami „I Am not what you expected, even what you hated” i mocnym, punkowym wręcz brzmieniem, swobodną zabawą stylami i słowem. „Renesoul” jest podróżą po umyśle kobiety poszukującej integralności, jest renesansową suknią księżniczki pod dresiarską bluzą.

Gdyby doszukiwać się muzycznych inspiracji, można by pokusić się o nazwiska takie jak Jill Scott, Erykah Badu , Janelle Monae , chociaż aranżacje i analogowe brzmienie przywodzi na myśl miłość do takich artystów jak The Beatles czy Beck .Ciężko więc znaleźć jednoznaczny wzorzec jakim kierowali się twórcy albumu.


Płyta została zarejestrowana w większości w rodzimym Penguin Studio jesienią 2010. Część partii bębnów, basu oraz szlachetne brzmienie fortepianu nagrano latem 2010 w Alvernia Studios. Partie pozostałych instrumentów klawiszowych w Contrabanda Studio.

Usłyszeć możemy zdolnych polskich muzyków, towarzyszących wokalistce również na scenie; Piotr Zabrodzki, Jan Młynarski, Michał Grott, Marian Wróblewski, Przemysław Maciołek, Jose Manuel Alban Juarez. Kompozytorka ze względu na swoją wieloletnią przygodę z muzyką klasyczną nie mogła oprzeć się napisaniu partii orkiestrowych. Pojawia się więc kwartet smyczkowy, tuba, oboje, harfy czy trąbka. Swoją obecnością zaszczycił płytę beatboxer z Singapuru Darni Ng. Znajdujemy na niej gościnną produkcję Fox’a utwór „Forest” , zsamplowaną „Matyldę” i inne niespodzianki.


Album został zrealizowany, współprodukowany i zmiksowany przez Dżerego Paproha. Okładka zrealizowana przez Artura Dobrowolskiego złożona jest z rysunków samej artystki. Każdy utwór ma swoją mistyczną ilustrację, pobudzającą wyobraźnię słuchacza.

Sesję zdjęciową zrealizował Krzysztof Opaliński.

 

Album ukaże się na rynku 14 marca 2011.

Polecane

Share This