Po czyje płyty Polacy sięgali w pierwszym półroczu 2021 najchętniej?

Poznaliśmy zestawienie najczęściej kupowanych płyt CD i winyli.


2021.07.14

opublikował:

Po czyje płyty Polacy sięgali w pierwszym półroczu 2021 najchętniej?

fot. P. Tarasewicz

O tym, do kogo trafią statuetki Bestsellerów Empiku 2021 przekonamy się za kilka miesięcy. Na nominacje będą mieli szansę autorzy muzyki, książek i filmów wydanych w tym roku kalendarzowym. Wyścig po nagrody w największym plebiscycie kulturalnym w Polsce już na półmetku zmagań jest niezwykle zacięty. Wśród najlepiej sprzedających się tytułów, jakie pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, znajdują się m.in. albumy duetów Kwiat Jabłoni i PRO8L3M czy zespołu Måneskin. Na podwójny sukces ma szansę sanah, która przewodzi zestawieniom w dwóch kategoriach nagradzanych statuetkami.

Muzyczne bestsellery półrocza

Wiele wskazuje na to, że najnowszy album sanah „Irenka” może przebić sukces ubiegłorocznego debiutu „Królowa dram”. Na półmetku wyścigu po nagrody Bestsellery Empiku 2021 artystka wysunęła się na prowadzenie w aż dwóch kategoriach. Tuż za nią w kategorii Pop/rock plasuje się krążek „Mogło być nic” Kwiatu Jabłoni i „Ostatnia płyta” Kultu. Zaś w Streamingu artystka rywalizuje m.in. z triumfatorami tegorocznego Konkursu Eurowizji – zespołem Måneskin. Obok sanah, o kolejną statuetkę walczy także ubiegłoroczny laureat w kategorii Hip-hop – PRO8L3M. Najnowszy album duetu – „Fight Club” – zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród najpopularniejszych rapowych krążków minionego półrocza, za KęKę i Soblem.

Muzyczna mapa Polski

Interesująco przedstawiają się także podsumowania najczęściej kupowanych w minionym półroczu płyt CD i winyli, uwzględniające wszystkie gatunki i tytuły dostępne w ofercie Empiku, bez względu na datę wydania.

Listę Top 10 najpopularniejszych płyt CD w pierwszej połowie roku w Polsce otwierają dwa krążki sanah – „Irenka” i „Królowa dram”. Drugi album wokalistki zajmuje jednocześnie pierwsze miejsce pod względem sprzedaży w każdym regionie kraju. Podium ogólnopolskiej listy uzupełnia składanka „Złota kolekcja” Krzysztofa Krawczyka z takimi przebojami, jak „To co dał nam świat” czy „Parostatek”. Zaraz za nim uplasował się drugi, wyczekiwany album duetu Kwiat Jabłoni „Mogło być nic”.

W czołowej dziesiątce nie mogło zabraknąć twórców jednego z najpopularniejszych gatunków muzycznych w Polsce – hip-hopu. Największe triumfy święcą raperzy, którzy w I połowie roku zaprezentowali fanom nowy materiał, dzięki czemu mają jednocześnie szansę na zdobycie nominacji do Bestsellerów Empiku 2021. Najwyżej w ogólnopolskim zestawieniu plasuje się Sobel z albumem „Pułapka na motyle” (5. miejsce), za nim KęKę z najnowszym krążkiem „SIARA” (7.) oraz PRO8L3M i ich „Fight Club” (9.)

Analogowe powroty i odkrycia

W pierwszym półroczu fani płyt analogowych wybrali się w sentymentalną podróż do końcówki ubiegłego stulecia. Na szczycie zestawienia najczęściej kupowanych winyli w salonach Empik i na Empik.com znalazł się kultowy album „Kayah&Bregovic”. Tuż za polsko-bałkańską kolaboracją uplasowała się „Miłość w czasach popkultury” – album, który otworzył zespołowi Myslovitz z Arturem Rojkiem na czele drzwi do ogólnopolskiej kariery. Podium zamyka debiutancki, pokryty platyną album Kwiatu Jabłoni „Niemożliwe”, wydany na różowym winylu.

Bestsellery Empiku 2021 na półmetku roku – Muzyka

Pop/rock:

1. Irenka – sanah2
2. Mogło być nic – Kwiat Jabłoni
3. Ostatnia płyta – Kult
4. Ciche dni – Kaśka Sochacka
5. LP 40 – Lady Pank

Hip-hop:

1. Pułapka na motyle – Sobel
2. SIARA – KęKę
3. Fight Club – PRO8L3M
4. Rewolucja romantyczna – Bedoes
5. Akademia Sztuk Pięknych – Avi x Louis Villain

Streaming :

1. Ale jazz! – sanah i Vito Bambino
2. 2:00 – sanah
3. I WANNA BE YOUR SLAVE – Måneskin
4. etc. (na disco) – sanah
5. ten Stan – sanah

Top 10 wszystkich płyt CD w Polsce w I połowie roku

1. Irenka – sanah
2. Królowa Dram – sanah
3. Złota Kolekcja – Krzysztof Krawczyk
4. Mogło Być Nic – Kwiat Jabłoni
5. Pułapka na motyle – Sobel
6. Małomiasteczkowy – Dawid Podsiadło
7. Cinema – Andrea Bocelli8
8. SIARA – KęKę
9. Męskie Granie 2020
10. Fight Club – PRO8L3M

Top 5 płyt winylowych w Polsce w I połowie roku :

1. Kayah&Bregović – Kayah i Goran Bregović
2. Miłość w czasach popkultury – Myslovitz
3. Niemożliwe – Kwiat Jabłoni
4. Irenka – sanah
5. Mój Empik – Mój Winyl. Muzyka Filmowa.

Polecane

Share This